Niektorí lekári odmietajú očkovanie proti covidu. Nechápem to, vraví infektológ

Medici sa vakcínam a vakcinológii venujú počas štúdia na vysokej škole iba niekoľko hodín. „Proti očkovaniu je iba ten, kto o ňom veľa nevie,“ hovorí epidemiologička Krištúfková. Psychológ vraví, že s lekármi treba o téme hovoriť jasne a otvorene a vypočuť si ich.
Na Slovensku sa dosiaľ obomi dávkami proti covidu zaočkovalo necelých 400-tisíc ľudí a aspoň jednou dávkou sa podľa údajov z piatka zaočkovalo 32,2 percenta obyvateľov nad 80 rokov.
Aspoň jednu dávku vakcíny dostalo v EÚ 71,2 percenta osôb nad 80 rokov, Slovensko je po Lotyšsku a Bulharsku v zaočkovanosti starších ako 80 rokov tretie najhoršie.
Ku kolektívnej imunite na úrovni okolo 80 až 90 percent (závisí od reprodukčného čísla, ktoré sa mení v závislosti od prijatých opatrení aj nových variantov koronavírusu) sme ešte veľmi ďaleko, vzniká preto otázka, ako očkovanie vylepšiť tak, aby sa zaočkovalo čo najviac ľudí.

Váš lekár, ten, ktorému dôverujete
Jednou z možností je, že by ľudí očkovali priamo všeobecní lekári pre dospelých, ako to robia napríklad v Česku.
„Ľudia môžu váhať, či sa dajú zaočkovať, ak si čítajú správy o trombózach a iných negatívnych účinkoch po AstraZenece,“ hovorí psychologička Vladimíra Čavojová a dodáva, že lekári by za týchto okolností mohli fungovať ako overený zdroj informácií o očkovaní.
„Ak pacient pozná svojho lekára celé roky a dôveruje mu, bude rešpektovať, ak mu lekár vysvetlí prípadné riziká očkovania a upokojí ho, aby sa nebál,“ dodáva vedkyňa z Ústavu experimentálnej psychológie SAV.
Tu však narážame na problém. Epidemiologička a členka konzília odborníkov Zuzana Krištúfková v tlačovej správe z tohto týždňa odkazuje, že „mnohí lekári sú antivaxeri, teda odmietači očkovania, pretože tomu nerozumejú a nemajú dostatok informácií“.
Vedkyňa je predsedníčkou Slovenskej