Denník N

Vládna kríza pomohla Borisovi Kollárovi, Sme rodina sa po mesiacoch dostala zo zóny ohrozenia

Pád hnutia sa po desiatich mesiacoch prvýkrát zmenil na nárast. Sme rodina berie hlavne voličov OĽaNO.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Posilnení z viac ako mesiac trvajúcej vládnej krízy z hľadiska popularity nevychádzajú hlavní rivali Igor Matovič a Richard Sulík, ale hnutie, ktoré počas nej hralo úlohu zmierovateľa. Tento prístup pomohol Sme rodina zastaviť desať mesiacov trvajúci pád z takmer 13 na päť percent a podľa prieskumov agentúr Focus aj AKO sa teraz dokonca dostali na zhodných 7,4 percenta.

Kým Sme rodina na konci krízy mierne stúplo a dostalo sa zo zóny ohrozenia, SaS podľa Focusu od decembra minulého roka klesla z takmer 15,8 na 11,2 percenta a OĽaNO pokračovalo v dlhodobom prepade od volieb a z decembrových 11 išlo na 9,2 percenta. Najmenšia zo strán Za ľudí sa potáca medzi 4,4 a 4,8 percenta.

Hnutie Borisa Kollára malo sedem percent naposledy v októbri minulého roka. Práve vtedy mal predseda parlamentu vážnu dopravnú nehodu a po nej nasledovalo niekoľko káuz, ktoré mohli jeho voliči vnímať ako papalášske – samotnú jazdu autom s priateľkou, incident so sestrami počas jeho hospitalizácie a aj prípad vicepremiéra Štefana Holého, ktorý cestoval za rodinou do Veľkej Británie na výnimku.

Zmierovateľ Kollár

Počas krízy Kollár stavil na rolu politika, ktorý z nej chce

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie