Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Už ani v kauze Sputnik netancujeme, ako pískajú Rusi

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Lengvarského kroky dávajú nádej na zmenu. 2. Nejsť na pivo nie je hanba. 3. Opozícia má veľa podpisov, ale malú šancu na úspech.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Najlacnejšie a najkomfortnejšie PCR testy v Bratislave nájdete na rychlotest-covid.sk


Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Lengvarského kroky dávajú nádej na zmenu

Nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa ocitol v pozícii šéfa rezortu v nevďačnej situácii, uprostred chaosu po dlhej a trápnej vládnej kríze a po najťažších mesiacoch pandémie, pričom sme koronavírus ešte zďaleka neporazili. Keďže však ide o vojenského lekára, ktorý sa zúčastňoval misií v Iraku, Sýrii a Afganistane, videl už rôzne úrovne kolapsu štátu. Prvé kroky nového ministra ukazujú, že nebol zlý nápad do tejto funkcie nominovať človeka, ktorý má bohaté skúsenosti s katastrofálnymi scenármi.

Nezľakol sa Rusov. Po vyhostení troch ruských diplomatov, čo oznámila vláda vo štvrtok, prišla v piatok ďalšia správa, ktorá možno neznie tak veľkolepo, ale potvrdzuje správne smerovanie Hegerovej vlády v politike voči Rusku. Minister Lengvarský povedal, že zmluvu o nákupe Sputnika V zverejní aj vtedy, ak s tým ruská strana nebude súhlasiť. Za normálnych okolností by to nestálo ani za zmienku, keďže zverejňovanie zmlúv štátu na Slovensku jasne ustanovuje zákon. Keď však Igor Matovič v súvislosti so zmluvou o Sputniku povedal, že „v Rusku omnoho viac záleží na slove a pohľade do očí ako na tom, ako to právnici napíšu“, zrazu sme nevedeli, či slovenská vláda mieni dodržiavať naše zákony, alebo už prevzala tento dobre osvedčený byzantský štýl politiky. Lengvarského slová vracajú vládu do rámcov právneho štátu. Je to maličkosť, ale dáva to nádej na zmenu.

Kampaň vlastne ani nie je. Ďalšie dôležité vyjadrenia mal nový minister v rozhovore pre Veroniku Folentovú ešte vo štvrtok v súvislosti s očkovaním.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Očkovanie proti koronavírusu

Referendum o predčasných voľbách

Vladimír Lengvarský

Komentáre

Teraz najčítanejšie