Denník N

Šéf MI6 v otvorenom rozhovore: Putinovi sme dali jasne najavo, čo sa stane, ak zaútočí na Ukrajinu

Sídlo MI6 v Londýne. Foto - TASR/AP
Sídlo MI6 v Londýne. Foto – TASR/AP

V jeho kancelárii visí fotografia hrdinu studenej vojny, ktorého verejnosť nepozná. Denník The Times sa rozprával s C, šéfom britskej tajnej služby.

Niekoľko týždňov znervózňovali svet ruské jednotky blizko hraníc s Ukrajinou. V istom momente ich tam podľa odhadov bolo až 120-tisíc.

S ruským prezidentom Vladimirom Putinom o potrebe stiahnuť vojská a znížiť napätie telefonovala nemecká kancelárka Angela Merkelová aj americký prezident Joe Biden.

Minulý týždeň nakoniec prekvapil ruský minister obrany Sergej Šojgu, keď oznámil, že vojakom prikázal, aby sa začali vracať do svojich základní. Stiahnutie by malo prebehnúť do 1. mája.

Prečo taký rýchly obrat?

„Vojaci potvrdili schopnosť preukázať spoľahlivú obranu. Vzhľadom na to som sa rozhodol ukončiť preverovacie akcie v južnom a západnom vojenskom okruhu,“ citovali ruského ministra obrany svetové agentúry.

Samozrejme, nejaké zbrane na mieste ponechal pre ďalšie cvičenie, ktoré by mohlo prísť ešte tento rok. A to vo výcvikovom priestore Pogonovo vo Voronežskej oblasti.

Kremeľ nasadil do cvičenia bojové lietadlá, tanky aj lode.

Podľa analytikov ruská armáda predviedla najväčšiu koncentráciu vojsk pri Ukrajine od studenej vojny. Bolo ich teda ešte viac ako v rokoch 2014 a 2015, keď neoznačení ruskí vojaci pomohli proruským rebelom v bojoch proti ukrajinskej armáde na Donbase.

„Moskva si myslí, že vyslala svoj signál,“ citoval Washington Post šéfa Rady pre zahraničnú a obrannú politiku Fiodora Lukianova. „Došlo k nejakej deeskalácii a teraz sa konfrontácia vrátila do politickej a diplomatickej sféry,“ dodal.

S úplne iným vysvetlením však prišiel „C“, ako sa hovorí šéfovi britskej tajnej služby MI6.

V rozhovore pre The Times Richard Moore, sedemnásty C v poradí, povedal, že Západ Putina varoval pred inváziou na Ukrajinu a upozornili ho, čo by mohlo nasledovať.

V kancelárii šéfa MI6

Nový šéf MI6 tvrdí, že agresívne Rusko čelí úpadku, a hovorí aj o tom, ako sa v špionáži chcú viac venovať tomu, či jednotlivé krajiny skutočne dodržiavajú klimatickú dohodu. Zamerať sa chcú najmä na Čínu.

Na stene jeho veľkej kancelárie, ako píšu britské noviny, visí portrét jedného z hrdinov studenej vojny. „Fotografia ukazuje cudzinca, ktorý sa z morálnych dôvodov rozhodol otočiť proti svojej krajine a robiť špionáž pre Britániu,“ píšu londýnske Timesy.

MI6 nikdy nezverejnili jeho identitu, na rozdiel napríklad od agenta Noctona, Olega Gordijevského, ktorého napínavý útek zo Sovietskeho zväzu vyšiel aj v jednej z najlepších kníh literatúry faktu zo sveta špionáže.

„Reprezentuje ten druh ľudí, ktorí nám pomohli z tých najvznešenejších dôvodov,“ hovorí o neznámom agentovi 57-ročný Moore, šéf Secret Intelligence Service, ktorej sa dnes hovorí MI6.

Až do roku 1992  „C“ oficiálne neexistovala.

Richard Moore, šéf MI6 na Twitteri.

Moore sa do služieb MI6 zapísal ako mnohí jeho kolegovia. Bol oslovený počas štúdií na Univerzite v Oxforde. V období, keď sa prihlásil do BBC, no do rádia ho nevzali.

Budúci „C“ pôsobil aj mimo MI6 – napríklad ako veľvyslanec v Ankare. A dodnes ho môžete sledovať na Twitteri, kde, ako vraví, bojuje najmä proti konšpiráciám a vysvetľuje politiku Spojeného kráľovstva. Keď nastupoval do funkcie, vtipkoval, že plánuje tweetovať a „presviedčať niektorých z vás, aby pracovali pre MI6“. „Bond a Smiley sa nemusia hlásiť. Sú úžasná fikcia, ale v skutočnosti sme #tajneakovy.“

Odkazoval tým na dve bájne postavy špiónov zo sveta fikcie – Jamesa Bonda z filmovej série o agentovi 007 a Smileyho z románov Johna Le Carrého.

Za jednu zo svojich popredných výziev Moore považuje klimatickú zmenu. A to nielen pre svoju krajinu, ale celkovo pre našu planétu. „Ak ľudia podpíšu svoje záväzky týkajúce sa klimatickej zmeny, možno je našou úlohou uistiť sa, že skutočne robia to, pod čo sa podpísali,“ rozpráva C bez toho, aby zverejnil bližšie detaily.

C: Putin dostal odkaz

Veľká časť rozhovoru sa, samozrejme, venuje hrozbám Putinovho Ruska. Jeho ľahkovážny režim je pre neho jeden z najväčších dôvodov na obavy. Novinári britského denníka sa rozprávali so šéfom MI6 krátko po tom, ako Putin nariadil stiahnutie vyše stotisíc vojakov z ukrajinských hraníc.

Podľa Timesov išlo o najväčšie zoskupenie ruskej armády od konca studenej vojny. A podľa Moorea ako Británia, tak aj Spojené štáty varovali Putina, že ak sa rozhodne pre inváziu, zaplatí za to vysokú cenu.

„Rusi nemajú žiadne pochybnosti o tom, kde v tejto veci stojí Spojené kráľovstvo. A absolútne nemajú pochybnosť, kde stojí Bidenova vláda, pretože komunikačné kanály sú otvorené,“ hovorí šéf MI6.

Čo tým má na mysli?

„Nezdvihol som telefón, ale mám rôzne spôsoby komunikácie, keď niečo potrebujem urobiť,“ vraví Moore. Napríklad krajiny ako Rusko a Veľká Británia majú vedľa seba stoličky ako stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN, a môžu tak medzi sebou komunikovať.

Na Rusko sa C pozerá ako na krajinu, ktorá je v úpadku, a Putinov režim čelí podľa neho veľkému tlaku. „Rusko je objektívne upadajúca mocnosť ekonomicky aj demograficky. Je to extrémne zmenené miesto,“ vraví.

Tisícky demonštrantov v uliciach po tom, ako sa Putin zachoval k Alexejovi Navaľnému, sú dôkazom, že nielen Moskva, ale aj viacero miest ukazuje svoju nespokojnosť s Putinom.

Stále ma hnevá Salisbury

C sa nevyhol ani Salisbury, kde na Sergeja Skripaľa a jeho dcéru dvaja agenti GRU v roku 2018 zaútočili novičkom.

„Som stále nahnevaný za Salisbury, pretože viem, ako veľmi blízko sme boli pri vysokom počte obetí. Viete si predstaviť, čo by sa stalo, keby sa dieťa hralo s tým materiálom a šírilo ho ďalej?“ dodáva Moore o incidente, ktorý stál život jednu civilistku a pri ktorom bol druhý civilista ťažko zranený.

Opustený, ale neustále strážený Skripaľov dom v Salisbury. Na jeho kľučku útočníci nastriekali novičok. Foto N – Mirek Tóda

Štyri roky predtým sa tí istí agenti, Alexander Miškin a Anatolij Čepiga, objavili v prítomnosti vybuchnutých muničných skladov vo Vrběticiach neďaleko slovenských hraníc.

„Keď máte tento vzorec bezohľadného správania, samozrejme, že sa pozeráte na to, čo sa deje pri Ukrajine, a samozrejme vás to znepokojuje. Preto sme sa skoordinovali s našimi blízkymi spojencami, aby sme odovzdali silný odkaz prezidentovi Putinovi.”

S odchodom amerických vojsk z Afganistanu, ku ktorému má dôjsť 11. septembra tohto roku, podľa Moorea prichádza k novej výzve pre západné tajné služby – ako zabrániť šíreniu terorizmu z krajiny, kde nefunguje zákon. Londýn dal jasne najavo, že tento krok nového amerického prezidenta ho veľmi nepotešil.

Šéf MI6 dodáva, že je stále v čom pokračovať v Afganistane a že sa pokúsia nájsť spôsob, ako to robiť aj naďalej, aby sa situácia nevrátila do obdobia spred 11. septembra. Doteraz to podľa neho proti al-Káide s pomocou armády na mieste fungovalo.

Spolu s Dáišom (tzv. Islamský štát) podľa neho stále predstavujú hrozbu – napríklad v podobe snahy vyrobiť špinavú bombu a zaútočiť ňou proti cieľom v Európe. Hoci sa Dáiš podarilo potlačiť v Sýrii, teraz sa podľa neho teroristi preskupujú v Afrike, ako ukázal nedávny útok na mesto v Mozambiku.

Je to vzrušujúce, ale nie sme Bondovia

Práca tajného agenta v MI6 je síce podľa neho fascinujúca, no nepodobá sa na to, čo vidíme vo filmoch s Jamesom Bondom. To však neznamená, že by sa nudil.

„Zažil som vynikajúce obdobie,“ hovorí. „Trochu vzrušenia” z prenasledovania, keď sa snažil dostať k ľuďom, ktorí by mu pomohli. „Je to fascinujúca práca s ľuďmi, musíte robiť aj dosť divoké veci, viete, po zotmení v uliciach Islamabadu, keď prúdi adrenalín,“ povedal C pre The Times.

Príslušníci MI6 podľa neho majú len málo z filmov o agentovi 007. Jednu vec však v MI6 s bondovkami spoločné majú a to je Q. Teda šéf pre vyvíjanie technických hračiek.

Prvý raz v histórii britská tajná služba hľadá nového experta do svojho technického oddelenia zvonku. V tomto život imituje umenie, vysvetľuje Moore s tým, že pomenovanie šéfa technického oddelenia MI6 Q si skutočne požičali z filmu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Otrava Skripaľa

Ruskí špióni

Svet

Teraz najčítanejšie