Denník N

Slovenský výskum: Odpadové vody naznačujú vlnu pandémie asi 12 dní pred pozitívnymi PCR testami a 27 dní pred úmrtiami

Vedci získali dáta z viacerých čistiarní odpadových vôd, ktoré pokrývajú vyše 1,2 milióna obyvateľov. „Predstava je, že odpadové vody by slúžili ako systém včasného varovania či alarmový systém, ktorý by nás upozornil: pozor, v danom regióne sa niečo deje,“ vraví Tomáš Mackuľak z STU.

„Celú pandémiu ochorenia covid-19 na Slovensku máme zamrazenú v našich mraziacich boxoch,“ hovorí Tomáš Mackuľak.

V laboratóriách STU má s kolegami uložené vzorky, ktoré obsahujú odpadovú vodu z viac ako 30 čistiarní na Slovensku.

Už počas prvej vlny vzniklo viacero článkov, podľa ktorých niektorí ľudia infikovaní novým koronavírusom vylučujú vírus v stolici. Dnes vieme, že to neplatí o každom, ale o veľkej časti áno.

Koronavírus sa v stolici môže objaviť už pred prvými klinickými príznakmi ochorenia.

To by sa dalo využiť pri manažovaní pandémie, lebo zvýšený výskyt koronavírusu v odpadovej vode môže v regióne naznačovať nové ohnisko. Analýza odpadových vôd v princípe umožňuje, aby sa ohnisko odhalilo ešte pred PCR testovaním, ktoré ľudia vyhľadajú, keď majú príznaky.

V laboratóriách oddelenia environmentálneho inžinierstva Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU sú uložené vzorky odpadovej vody od začiatku pandémie. Zdroj – archív T. Mackuľaka

Začali v Holandsku

Za účelom monitoringu výskytu spotreby ilegálnych drog alebo rôznych metabolitov v populácii sa odpadové vody vo svete sledujú už viac ako 15 rokov. Ešte dlhšie sa v nich sleduje výskyt poliovírusu, ktorý spôsobuje detskú obrnu.

Analýza odpadových vôd preto nepredstavuje žiadnu novinku.

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Lubomir Ondrejka je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Koronavírus

    Slovensko, Veda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie