Denník N

Rudava je poslednou nížinnou divou riekou. Zachránilo ju, že tečie cez vojenský priestor (Reportáž)

Nezregulované úseky Rudavy dotvára bobor. Foto – Soňa Mäkká
Nezregulované úseky Rudavy dotvára bobor. Foto – Soňa Mäkká

Vďaka obmedzeniu iných aktivít, než je výcvik vojakov, sa na Záhorí zachovala nezregulovaná rieka s jedinečným pieskovým podložím, akú inde na Slovensku nenájdeme. Žijú tam viaceré druhy rastlín a zvierat ešte z doby ľadovej.

Keď v roku 1928 ohradili na Záhorí oblasť určenú na vojenský výcvik, nevedeli, že o jedno storočie neskôr tam vďaka nim zostane posledná zachovaná nížinná divá rieka na Slovensku. Všetky iné než armádne činnosti odtiaľ vytlačili a stihli to ešte skôr, než oblasť poznačilo moderné poľnohospodárstvo.

Vojenský obvod Záhorie je najstarší výcvikový priestor na Slovensku a je v strednej a východnej časti Záhorskej nížiny na západnom Slovensku.

„Nížinný typ rieky takéhoto rozmeru a s tým pieskovým podložím, ktoré je nezregulované, na Slovensku nie je nikde,” vraví Tomáš Olšovský, riaditeľ Chránenej krajinnej oblasti Záhorie, ktorý ma dnes sprevádza.

Tomáš Olšovský, riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Záhorie. Foto – Soňa Mäkká

Exkurziu začíname neďaleko obce Studienka. Kráčame lesnou cestou cez umelo vysadený borovicový les. Pod borovicami je kyslá pôda a veľa tu toho nerastie. Preto ma prekvapí, keď sa zrazu ocitneme v záhonoch medvedieho cesnaku. Odbočíme na ledva znateľný chodníček a začneme klesať k Rudave. Tá si tu za tisíce rokov vyhĺbila široký kaňon.

Na Záhorí tvoria pôdu viate piesky, ktoré sem nafúkal vietor z Moravy a Dyje približne pred 12- až 16-tisíc rokmi. Pod nimi sa nachádza nepriepustná vrstva ílov z obdobia neogénu. Na mieste, kde stojíme, Rudava odniesla štvrtohorný piesok a zanechala nepriepustné podložie.

Pralesový zvyšok Poľovnícky les. Foto – Soňa Mäkká

Sme v najhlbšej časti pôvodného starého lesa, v pralesovom zvyšku Poľovnícky les, ale vhodnejší je miestny názov „Mikohál”. Nikdy sa tu neťažilo, nerobili sa zásahy do pôdy ani do koryta rieky. „Je to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ochrana prírody

Príroda

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie