Denník N

Povedal mi: Aj tak ťa raz zabijem! Potom odišiel, nechal dlhy a mňa s tromi deťmi vysťahovali z domu

Aké sú príčiny a dôsledky toxického vzťahu? A ako dokáže mama troch detí, ktorá prišla pre partnerove dlhy o dom, uživiť rodinu? Pani Gabriela z Bytče mala niekedy naraz aj štyri brigády.

„Nikdy sme neboli spolu ani na kúpalisku, ani na obyčajnom. Ale mám sen. Raz ich vezmem do aquaparku. A do Bratislavy. Deti majú vlaky zadarmo, ja obetujem pár eur na svoj lístok,“ rozpráva 40-ročná Gabriela.

Ako sa stane matke s tromi deťmi, že im zrazu vymenia zámku na dome?

Keď partner zmizol, ostali po ňom dlhy. Nevedela som, že založil aj dom. Keď prišiel list s oznámením, že dom pôjde do dražby, bol to obrovský šok. Po nejakom čase dom oblepili páskou. Potom prišiel pán, ktorý povedal, že ho kúpil a bol by rád, keby sme sa vysťahovali.

To vás jednoducho s deťmi vyložili na ulicu?

Nedal nám ultimátum. Nemala som kam ísť. Tak sme tam žili ešte týždne, vypol nám elektrinu, mali sme teda zimu a nemali kde variť. Kamarátka mi dala plynovú bombu. Jedného dňa som prišla domov z práce a zámka bola vymenená. Deti boli, našťastie, v škole. Mala som na toho pána číslo, hneď som mu telefonovala. Povedal, že na hodinu-dve nám dom otvorí, aby sme si vzali veci. Keď som potom išla po veci, povedal, že ešte mesiac môžeme ostať. Vtedy sa mi aj zázrakom podarilo nájsť podnájom v meste. Keď sme pustili v byte vodu a bola teplá, tak som sa rozplakala.

Ak poznáte alebo žijete príbeh osamelého rodiča v zložitej situácii, napíšte na ludmila.kolesarova@dennikn.sk. Ďakujeme.

Prešli ste si náročným vzťahom aj s deťmi, aj bolestivými rokmi. Z akej rodiny pochádzate?

Chodili sme opekať, na bylinky, v lete do Štúrova. Ale v rodine boli aj problémy. Až spätne si uvedomujem, že som mala mamku stále, ale pritom vôbec. Nikdy som si nedovolila ísť za ňou opýtať sa niečo, porozprávať sa. Ani čo sa týka prvej menštruácie, ani keď som si našla prvý vzťah. Aj keď som sa vydávala, všetko som riešila sama – svadobné šaty, tortu. Od prvej triedy som sama cestovala autobusom do školy, sestra bola staršia a žila svoj život. Od jedenástich som varila, piekla, mamka mi veľmi chýbala ako žena žene. Nemala na mňa čas. Možno aj preto som bola samotárka. Ako malá som do tmy behala po dedine, ale na strednej som už len ležala v knihách. Čítala som všetko, čo mi prišlo pod ruku: romantické, detektívky, dobrodružné. Bola som taký rojko.

Prvé manželstvo sa vám rozpadlo.

Muža som si našla cez inzerát v Slovenke. To som mala už dvadsať, pracovala som v jednej firme. Mali sme spolu dve deti, no postupne prestal spávať doma, chodil len na víkendy. Ostával u svojich rodičov, lebo to mal bližšie do práce. Stále som bola sama, aj ako tehotná, nešťastná, vzťah nám úplne ochladol. Rozišli sme sa, potom sme si obaja našli partnerov.

Druhý partner vás bil, obrovsky zadlžil a podvádzal.

Bola som veľmi zaľúbená. Akoby zbavená zdravého rozumu, akoby som to nebola ani ja. Z tej osamelosti zrazu do toľkej lásky. Bol ku mne taký iný, všímal si ma, nosil mi kvety, písal mi pekné odkazy, hovoril mi, že ma miluje. Všetko to, čo mi celý život chýbalo. To všetko však rýchlo vyprchalo. Keď som otehotnela, vtedy padla aj prvá facka. To som už mala pôžičky, ktoré ma presvedčil vziať.

Nie je to úplne zriedkavé. Ako sa stane, že sa žena dostane k niekoľkotisícovým dlhom, ktoré spôsobí jej partner?

Partner bol stolár, robotu mal vždy, robil kuchyne, všeličo. Stále však mal dlhy, vždy vraj kupoval materiál, ale chýbala mu akási suma. Hľadali ho ľudia, kedy už bude zákazka hotová, alebo vzal peniaze na novú a vykryl nimi nákupy na starú. Neviem, či bol gambler alebo kam tie peniaze mizli.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vzťahy

Slovensko

Teraz najčítanejšie