Denník N

Kľúčová je spolupráca, potrebujeme aj výskum. Europoslanci a europoslankyne hovoria, ako by sa EÚ mala poučiť z pandémie

Foto - N a TASR
Foto – N a TASR

V apríli sa zrýchlilo tempo očkovania v štátoch Európskej únie a dodávky vakcín by už mali byť stabilné, až kým Európa v lete nedosiahne svoj cieľ – zaočkovať viac ako 70 percent populácie.

Rovnako ako zvyšok sveta, ani EÚ nebola na pandémiu dostatočne pripravená. Problémy boli s ochrannými pomôckami, koordináciou opatrení aj vakcínami. Fond obnovy však dáva veľkú šancu dostať sa z koronakrízy pomerne rýchlo a štáty Únie majú šancu poučiť sa z chýb, ktoré sa počas pandémie objavili.

Europoslancov sme sa preto pýtali, aké ponaučenie by si EÚ mala zobrať z pandémie a ako sa Únia môže lepšie pripraviť na to, ak sa podobná situácia v budúcnosti zopakuje.

Dostali aj druhú, otvorenú otázku, ktorá je súčasťou ankety každý mesiac: Na akú tému alebo udalosť, ktorá sa udiala v uplynulých týždňoch, by ste chceli upriamiť pozornosť?

Tu sú ich odpovede:


Ivan Štefanec (KDH)

Aké ponaučenie by si EÚ mala zobrať z pandémie a ako sa môže lepšie pripraviť na to, ak sa podobná situácia v budúcnosti zopakuje?

Pozitívnym poučením pre nás všetkých je, že európska spolupráca a solidarita skutočne funguje a zachraňuje životy. Ak by však bola flexibilnejšia, mohlo sa ich zachrániť ešte viac.

Európa vychádza z pandémie s poznatkom, že ani v 21. storočí nie sme imúnni voči hrozbám rôzneho druhu a k budúcnosti musíme pristupovať s pokorou a byť pripravení prakticky na čokoľvek. Rozhodovanie v krízových situáciách musí byť rýchlejšie a európske inštitúcie musia mať dostatočnú autoritu, aby presadili opatrenia v záujme občanov.

Je dobré, že sa vytvárajú zárodky účinnej spolupráce v oblastiach, o ktorých by sme to pred niekoľkými rokmi nepredpokladali, napríklad v zdravotníctve.

Osobne som presvedčený, že táto kríza Európsku úniu posilnila.

Na akú tému alebo udalosť, ktorá sa udiala v uplynulých týždňoch, by ste chceli upriamiť pozornosť?

Odhalenia v súvislosti s výbuchom v Českej republike z roku 2014 spustili nebývalú vlnu solidarity a vyhosťovania ruských agentov s diplomatickým krytím, ktorí v Európe roky pôsobili prakticky beztrestne.

Putinovi treba už konečne nakresliť hranicu, za ktorou už nie sme ochotní akceptovať jeho konanie. Tieto udalosti môžu byť aj začiatkom zbúrania mýtu, že Európa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Anketa s europoslancami

Koronavírus

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie