Denník N

Poliaci plánujú lanovku v Pieninách. Môže zničiť prírodu aj výhľad na Tri koruny

Výhľad na Tri koruny zo slovenskej strany Pienin. Foto - TASR
Výhľad na Tri koruny zo slovenskej strany Pienin. Foto – TASR

Starostovia slovenských obcí hovoria, že ich nikto o pláne neinformoval, zachytili to „len na internete“.

Vedenie Malopoľského vojvodstva spolu s predstaviteľmi poľskej miestnej samosprávy oznámili zámer postaviť lanovku cez najcitlivejšie územia Pieninského národného parku. Má stáť priamo pri slovenských hraniciach, a ak sa zrealizuje, nenávratne zničí jedinečný výhľad z Červeného Kláštora na Tri koruny.

Vzhľadom na svoju polohu na štátnej hranici a v chránenom území bude musieť byť investícia podrobená procesu posudzovania cezhraničného vplyvu na životné prostredie. Zástupcovia ochrany prírody SR odhadujú, že môže mať veľmi negatívny dosah na cezhraničné územie Pienin, ale nemenej dôležitý je aj jej vplyv na kultúrnu krajinu tohto územia.

Aj keď sa Tri koruny nachádzajú v Poľsku, výhľad na túto horu zo slovenského brehu rieky Dunajec je dôležitým prvkom slovenského národného dedičstva a miestnej identity. Dokonca je umiestnený na propagačných materiáloch Prešovského samosprávneho kraja – spolu s Vysokými Tatrami, Levočou a Spišským hradom.

Jednostranné rozhodnutie maršalka Witolda Kozłowského môže spôsobiť vážny konflikt v poľsko-slovenských vzťahoch v regióne, ktoré boli doteraz veľmi dobré.

Spojí tri obce

Lanovka má spojiť tri turistické obce na poľskej strane Pienin:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie