Denník N

Poslankyňa OĽaNO Pleštinská: Matovič je veľký vizionár a manažér, vie predpokladať, čo sa udeje a čo ľudia potrebujú

Zita Pleštinská. Foto - TASR
Zita Pleštinská. Foto – TASR

Osobne rozumiem každému Matovičovmu statusu na Facebooku, každému jeho slovu, tvrdí poslankyňa Zita Pleštinská.

[Premiér v teniskách – kniha o politikovi, ktorý tak chcel byť chybou v systéme, až sa mu to podarilo.]

Ako ste sa dostali do hľadáčika Igora Matoviča pri zostavovaní kandidátky?

Predsedom klubu OĽaNO v parlamente je Michal Šipoš zo Starej Ľubovne, ktorý poznal moju prácu europoslankyne aj starostky obce. Vďaka tomu som dostala ponuku kandidovať za OĽaNO. Niektorí ma obviňovali, že som prezliekla kabát, keďže predtým som bola členkou KDH a SDKÚ, ale je to nezmysel. Na kandidátke OĽaNO som bola ako nezávislá osobnosť, celý život som kresťanská demokratka.

Neprekáža vám, že OĽaNO pôsobí viac ako firma, než ako hnutie? Dlhé roky malo štyroch členov, dnes ich je tuším 45. Štát mu pritom za volebné výsledky vypláca milióny. Čo je to za zoskupenie, že neumožňuje vstup ďalším ľuďom vrátane vlastných poslancov, dokonca má utajené stanovy?

Ťažko povedať. Všimnite si, čo sa hovorilo – že keď nebude premiérom Igor Matovič, príde koniec vlády, lebo nemáme v hnutí členov. Nestalo sa, našiel sa Edo Heger, ktorý je v komunikácii zdatnejší ako Matovič. OĽaNO má solídnych ľudí, v predsedníctve sú aj Ján Budaj, Jaro Naď a ďalší skúsení politici. Všetci spolupracujú s poslaneckým klubom a s predsedom, ktorý určite nerozhoduje sám.

Tak inak – máte vy ako poslankyňa OĽaNO možnosť vplývať na to, ako a na čo sa míňajú peniaze?

Nie. Ja som nezávislá osobnosť, členka poslaneckého klubu, nie členka OĽaNO.

Keď v roku 2019 z klubu OĽaNO odchádzala Veronika Remišová spolu s ďalšími štyrmi ľuďmi, hovorila, že regióny sa nijako nepodieľajú na spolurozhodovaní, hoci práve ony najlepšie vedia, aké sú tam problémy a čo ich trápi. „Majú právo ovplyvňovať činnosť hnutia, za ktoré bojujú.“

Dnes je to inak, budujeme okresné aj krajské štruktúry, máme krajských predsedov. Máme tak už možnosť ponúkať hnutiu postupy ako v iných štandardných stranách. Na druhej strane sa pozrime na KDH – má členov aj štruktúry a pre voliča je aj tak nezaujímavé. Chýba mu práve adrenalín, ktorý do politiky vniesol Igor Matovič. V KDH vidím našich spojencov.

Môžu sa už záujemcovia stať členmi hnutia?

Na stránke hnutia máme formulár, ktorým o to možno požiadať, rozhoduje o tom predsedníctvo. Záujemca sa najskôr stane sympatizantom, pomáha, a keď sa osvedčí, zvažuje sa jeho členstvo.

Zvažuje sa to alebo naozaj dostane súhlas?

Nám poslancom vstup do OĽaNO ponúkali.

Ako ste vnímali Matoviča od roku 2010, keď sa na kandidátke SaS prvýkrát dostal do parlamentu?

Pozitívne. Do politiky vniesol iný pohľad, bojoval proti zločineckým skupinám, za spravodlivosť. Z pozície starostky obce som videla, ako Smer rozdeľuje peniaze v regiónoch, že ľudia mimo Smeru nemajú šancu. Pôsobením Matoviča v politike som bola povzbudená, že táto nespravodlivá a netransparentná politika Smeru, ktorá trvala dvanásť rokov, sa skončí. Verila som mu. Oslovila ma teda najmä jeho myšlienka, že chce Slovensko očistiť a do spoločnosti zaviesť opäť spravodlivosť.

Dnes s ním spolupracujete. Nezmenil sa váš postoj?

Nie, stále mu verím. Pre mňa je zázrakom, že po voľbách 2020 má náš klub 53 poslancov, také čosi nedosiahla ani SDKÚ vo svojich najlepších časoch.

Už však nemáte ďaleko od toho, aby ste jedného kolegu z klubu vylúčili.

Pri takom počte sa vždy nájdu ľudia s rôznymi hodnotami. Spája nás myšlienka boja proti korupcii, ale niektorí sú liberáli a iní konzervatívci. Kolega Martin Čepček, na ktorého zrejme mierite, si myslel, že bude môcť presadzovať viac zákonov s kresťanským podtónom na vlastnú päsť a bez spoločnej dohody, ktorá by tomu predchádzala.

Poslanec v koalícii by sa však mal správať inak, ako keď je v opozícii, musí rešpektovať dohody. Vrátane tej, že návrhy musia prejsť koaličnou radou. Tam však sedí aj SaS, cez ktorú také veci neprejdú, preto sa Martin rozhodol navrhnúť zvýšenie ochrany počatého života bez dohody.

Nedávno časť poslancov OĽaNO hlasovala za fašistický návrh zákona, kde sa v dôvodovej správe uvádzalo, že LGBTI ľudia sú devianti, že ich domácnosti predstavujú zvrátené prostredie, kde ich deťom hrozí zvýšené riziko sexuálneho zneužívania. Niektorí od vás dokonca tvrdili, že o tom treba viesť odbornú diskusiu. Ako ste to vnímali?

Ja som za to nehlasovala. Kotlebovcom neverím, že veci myslia úprimne. Sú zvláštni, na jednej strane na saku nosia kríž, ale úcta k inému človeku tam nie je žiadna. Nehlasovala som teda za návrh z dôvodu, že to navrhli oni.

A keby to navrhol niekto iný?

Aj keby v dielni OĽaNO taký návrh vznikol, musel by sa dostať cez koaličnú radu. Sama som však kresťanská demokratka a nesúhlasím s manželstvami párov rovnakého pohlavia. Rozhodne však LGBTI ľudia nie sú pre mňa devianti.

U párov rovnakého pohlavia, ktoré už dnes spolu vychovávajú deti, po návrhu kotlebovcov vznikla obava, či im ich štát nebude odoberať.

Ja by som im ich neodoberala, hoci to nepodporujem. Adopcie detí takýmito pármi by som nepovolila, ale ak už deti vychovávajú, nechala by som to tak.

Ako vnímate prezývku nekritických zástancov vášho šéfa Svedkovia Matovičovi?

Igor

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Igor Matovič

OĽaNO

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie