Denník N

Košický newsfilter: Po Žigovi, Rašim a spol. dobieha minulosť v Smere aj Kažimíra

Dobrý deň,

znova je tu výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia.

Košický newsfilter posielame e-mailom a publikujeme ho aj na webe Denníka N.

Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na dusan.karolyi@dennikn.sk.


1. Smer výberom ministrov Košiciam kredit nezvýšil

Korupcia vo finančnej správe, ktorú rozkrýva Národná kriminálna agentúra, by sa podľa jedného z kajúcnikov mala týkať aj exministra financií za Smer Petra Kažimíra.

Podnikateľ Michal Suchoba je v Spojených arabských emirátoch, ale spolupracuje so slovenskou políciou. Vypovedal aj proti súčasnému guvernérovi Národnej banky. Tvrdil, že o úplatkoch pre Kažimíra počul priamo od Jozefa Brhela, oligarchu blízkeho Smeru.

„V roku 2015 alebo 2016, nepamätám si presne, sa Brhel preriekol a povedal, že minister dostáva od neho pol milióna eur. Keď som na neho vypleštil oči, tak mi s úsmevom povedal, že Fero dostáva určite menej,“ citujú zo Suchobovej výpovede topky.sk.

Suchoba je obvinený z toho, že s bývalým prezidentom finančnej správy Františkom Imreczem a Brhelom rozdeľovali štátne zákazky aj v prospech jeho firmy Allexis. Imrecze aj Brhel sú väzobne stíhaní. Suchoba vinu priznáva.

Peter Kažimír Suchobove tvrdenia odmieta. Denníku N povedal, že je to absolútna lož: „Nemám žiadnu vedomosť o ničom, čo uvádza v súvislosti s mojou osobou.“

Kažimír je guvernérom NBS od júna 2019. Sedem rokov predtým bol ministrom financií v druhej a tretej vláde Roberta Fica. Už dávno je udomácnený v Bratislave, ale pochádza z Košíc a aj sa k nim ako minister pri oficiálnych návštevách rád hlásil.

Ak si spätne vybavíme ďalších košických ministrov, ktorí sa v drese Smeru dostali do vlády, vznikne bilancia, pri ktorej by sa cynik spýtal, či to Smer Košiciam nerobí schválne.

Peter Žiga v rokoch 2012 – 2020 viedol rezorty životného prostredia a hospodárstva. Dnes, už ako poslanec a člen predsedníctva Hlasu, je mediálne de facto neviditeľný. Prihodilo sa mu to od vlaňajšieho decembra, keď ho obvinili z podplácania.

Ministrami zdravotníctva boli Richard Raši (2008 – 2010) aj Viliam Čislák (2014 – 2016). Obaja sa objavili v košickej zdravotníckej chobotnici. Táto štruktúra plná kamarátov či spolužiakov sa začala rúcať po kauze piešťanského CT prístroja a prakticky vyhnala z politiky Pavla Pašku.

Ten síce nebol košickým ministrom, „len“ predsedom parlamentu, ale schéma chobotnice ho evidovala na vrchnom poschodí a minimálne vyššie ako ministrov zdravotníctva.


2.  Adoptovanie chodníkov v zime sa ujalo  

Mesto Košice ušetrilo 300-tisíc eur tým, že v zime prvýkrát spustilo aplikáciu Zimná údržba.  „Svoj“ chodník si vďaka nej adoptovalo 544 ľudí, čo bolo vyše 90 percent všetkých ponúkaných chodníkov na adopciu počas zimných mesiacov.

Odmenou pre dobrovoľníkov za ich pracovnú pohotovosť bol dvestoeurový sezónny paušál, ku ktorému za každé vyčistenie chodníka od snehu alebo ľadu dostali po 5 eur. Pri zhruba 15 až 20 odpratávaniach si tak mohli zarobiť okolo 300 eur.

Celý projekt adopcie chodníkov vrátane nákladov na vývoj aplikácie, odmien a nákladov na posypový materiál stál mesto niečo vyše 250-tisíc eur. Ak by si čistenie 40 kilometrov chodníkov objednalo u tradičného dodávateľa – v Kosite, stálo by to podľa bežných cien 550- tisíc eur. Preto mesto tvrdí, že ušetrilo 300-tisíc.

Nasledujúcu zimu plánujú zvýšiť počet ponúkaných chodníkov a premiérovo aj schodísk. Sľubujú si od toho ďalšie zrýchlenie a skvalitnenie celého procesu, ale aj ďalšie úspory. (kosice.sk)


3. Súd poslal Štefana Duča do väzenia na desať rokov 

Podnikateľ z Tokaja a bývalý poslanec Košického samosprávneho kraja Štefan Duč ide na desať rokov do väzenia. Verdikt Najvyššieho súdu je už právoplatný.

Podľa obžaloby mal Duč technológiu na výrobu a spracovanie vína v obci Viničky nakúpiť priamo od jej výrobcu z Pezinka a nie prostredníctvom reťazca ďalších subjektov, medzi ktorými bola aj firma odsúdeného Mikuláša Varehu.

Duč po celý čas trestného stíhania tvrdil, že je nevinný a že dotáciu použil na deklarovaný účel. Súd však konštatoval, že zo zdrojov štátneho rozpočtu a EÚ protiprávne vylákal takmer 900-tisíc eur.

Čo si ešte všimnúť v rozhodnutí súdu: Najvyšší súd upozornil na potrebu vyvodenia trestnej zodpovednosti aj voči trom konkrétnym svedkom, ktorí opakovane vypovedali nepravdivo v snahe pomôcť Dučovi.

A súd zároveň poukázal aj na laxný prístup Pôdohospodárskej platobnej agentúry a ministerstva pôdohospodárstva, ktoré už v roku 2012 boli OLAF-om (európsky úrad na boj proti podvodom) informované o rozsiahlych podozreniach okolo Dučových vinárskych závodov.

Napriek tomu nevykonali dôsledné kontroly tak, aby tieto podozrenia bez akýchkoľvek pochybností potvrdili alebo vyvrátili. (Korzár)


4. Bžánov prípad v Michalovciach ožil

Aktivita posl

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi každý štvrtok zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie