Denník N

Rozumom Rusko nepochopíš

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Diskusie s miestnymi Rusmi sú podnetné. Pohľad z druhej strany človeka núti byť opatrnejší.

„Já kdybych před vás, pánové, postavil dvě krabičky od sirek, ale dvě naprosto stejný krabičky, a o jedný z nich vám řekl, že je z USA, tak která by pro vás byla lepší, co?“

Odpoveď väčšina z nás dobre pozná. Populárna scéna z legendárneho filmu Pelíšky sa mi vybavila v súvislosti so súčasnými európsko-ruskými vzťahmi. Napísal som totiž pred pár dňami na sieťach v reakcii na nejaké protiruské chvastanie otázku: „Aký máte doma americký tovar?“ Dostal som toľko odpovedí, že ma to prinútilo prejsť domácnosťou a zistiť, aký mám doma pomer ruských a amerických produktov.

Nájsť v byte americký výrobok nie je ľahké. Okrem pálivej omáčky Tabasco som vlastne neobjavil nič. Naopak viem, že mám doma poháre na vodku zaručene ruskej proveniencie, pretože sa na dne skvie nápis Made in Russia. V tomto smere to je jedna k jednej. Lenže hľadal som zle. Až diskutéri ma drsne upozornili, že musím hľadať pri počítači. Samozrejme.

Samotný PC, softvér, telefón, kdejaká aplikácia, to všetko vymysleli vynálezcovia v Spojených štátoch. Hoci väčšina výrobkov pochádza z ázijských tovární, technika je väčšinou americká. „Ja mám doma Kaspersky antivírus,“ zachránil ma jeden z čitateľov. „Ja mám z Ruska len nervy,“ prišiel okamžite protiúder. Do istej miery to bolo zábavné.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie