Denník N

Vakcína sú peniaze. V Trnave zarobí lekár za vpich dvojnásobne, v Bystrici si zavolali Hurricane

Očkovanie na bratislavskom Národnom futbalovom štadióne. Foto – N
Očkovanie na bratislavskom Národnom futbalovom štadióne. Foto – N

V Banskej Bystrici najal župan eventovú agentúru za cenu do dvoch miliónov eur. Každá župa zorganizovala veľkokapacitné očkovacie centrá inak. Zákazky išli bez súťaže. Rozdielne platení sú aj lekári a sestry.

Vakcína je sloboda, hlása slogan očkovacej kampane, ktorý má presvedčiť čo najviac ľudí, aby sa dali zaočkovať. Vakcína sú aj peniaze. A vzhľadom na časovú tieseň a núdzový stav sa k nim niektorí dostávajú priamo.

Denník N zmapoval spôsob, akým samosprávne kraje zriadili veľkokapacitné očkovacie centrá, a zistil, že v každom kraji je to iné a rozdielne sú platení aj lekári. Lekár v trnavskej župe zarobí za očkovací deň aj dvakrát viac ako inde, kam ide zasa väčšia suma súkromnému subjektu od ministerstva, respektíve poisťovne.

Hurikán v Banskej Bystrici

Najvýraznejším rozdielom oproti ostatným krajom je rámcová zmluva za takmer dva milióny eur, ktorú uzavrela banskobystrická župa s eventovou agentúrou Hurricane. Žiadna iná župa takúto zmluvu nemá, očkovanie sa snažia organizovať samy.

Vicežupan Banskobystrického kraja Ondrej Lunter hovorí, že celá idea vznikla v januári, keď si urobili krajskú očkovaciu stratégiu. Videli, že štát očkovanie nebude zvládať a miest na očkovanie bude málo. Tento kraj naozaj prvý začal už na začiatku roka hovoriť o veľkokapacitných očkovacích centrách.

Štát očkuje cez nemocnice. Lunter hovorí, že sa inšpiroval v Izraeli,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Očkovanie proti koronavírusu

Slovensko

Teraz najčítanejšie