Denník N

Newsfilter: Fico s Pellegrinim poslali prezidentke hárky na referendum, ale dúfajú, že žiadne nebude

Odovzdanie petičných hárkov v prezidentskom paláci. Foto N - Vladimír Šimíček
Odovzdanie petičných hárkov v prezidentskom paláci. Foto N – Vladimír Šimíček

1. Pre jedného Matoviča sa nemusí búrať demokracia. 2. Akcia Moldava sa obracia na dobrý koniec. 3. NCZI varuje: s očkovaním je to ešte horšie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Pre jedného Matoviča sa nemusí búrať demokracia

Zhodou okolností práve v deň, keď majú poslanci hlasovať o vyslovení dôvery vláde Eduarda Hegera, prijali v prezidentskom paláci petíciu za vyhlásenie predčasných volieb. Kým v parlamente sa očakávalo potvrdenie mandátu súčasnej vládnej koalície, cieľom referenda je pravý opak – ich mandát ukončiť.

Znamená to, že sa práve začal súboj medzi priamou a zastupiteľskou demokraciou, ktorého výsledok bude mať na krajinu určujúci efekt s oveľa väčšou trvanlivosťou než vláda Igora Matoviča.

Návrat po 17 rokoch. V skutočnosti je toto len ďalšie kolo súboja o hlavný nástroj demokracie, pretože vôbec nejde o prvé referendum o predčasných voľbách. Tomu poslednému z roku 2004 takisto predchádzala petícia so 600-tisíc podpismi. Napriek tomu prišlo na referendum len 20 percent voličov.

Tentoraz by mohla byť cesta od petície k skutočnému referendu zložitejšia, aj keď organizátori petície dúfajú v hladký a rýchly priebeh.

Od prezidentky na súd. Podľa očakávania dá prezidentka najprv prepočítať podpisy pod petíciou a potom si z dvoch možností – 1. vypísať referendum, 2. požiadať Ústavný súd o posúdenie ústavnosti referenda – vyberie tú rozumnejšiu.

Na Ústavnom súde by sa malo potom odohrať posledné kolo súboja medzi priamou a zastupiteľskou demokraciou. Nech je raz a navždy jasné, ako to vlastne je – či je Slovensko štandardnou zastupiteľskou demokraciou, v ktorej ľudia každé štyri roky odovzdajú svoj hlas voleným zástupcom a kde je skrátenie volebného obdobia prísne obmedzené.

Alebo či je Slovensko nejakým endemickým hybridom, kde síce existujú voľby a volebné obdobia, ale len pokým referendum nerozhodne inak.

Referendový marketing. Fico a Pellegrini, ktorí si toto referendum privlastnili, budú teraz púšťať obohranú platňu o tom, že moc pochádza z ľudu a ľud môže všetko. Pre ľud naštvaný na vládu Igora Matoviča sú to lákavé slová, pretože v nich cíti nádej na zmenu.

Je to však falošná nádej, pretože je vylúčené, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Očkovanie proti koronavírusu

Referendum o predčasných voľbách

Komentáre

Teraz najčítanejšie