Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Fico s Pellegrinim poslali prezidentke hárky na referendum, ale dúfajú, že žiadne nebude

Odovzdanie petičných hárkov v prezidentskom paláci. Foto N - Vladimír Šimíček
Odovzdanie petičných hárkov v prezidentskom paláci. Foto N – Vladimír Šimíček

1. Pre jedného Matoviča sa nemusí búrať demokracia. 2. Akcia Moldava sa obracia na dobrý koniec. 3. NCZI varuje: s očkovaním je to ešte horšie.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Gemerka zo slovenského krasuSponzorom podcastu je Gemerka – slovenská magnéziovo-kalciová voda s optimálnym pomerom Mg a Ca 1:3


 

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Pre jedného Matoviča sa nemusí búrať demokracia

Zhodou okolností práve v deň, keď majú poslanci hlasovať o vyslovení dôvery vláde Eduarda Hegera, prijali v prezidentskom paláci petíciu za vyhlásenie predčasných volieb. Kým v parlamente sa očakávalo potvrdenie mandátu súčasnej vládnej koalície, cieľom referenda je pravý opak – ich mandát ukončiť.

Znamená to, že sa práve začal súboj medzi priamou a zastupiteľskou demokraciou, ktorého výsledok bude mať na krajinu určujúci efekt s oveľa väčšou trvanlivosťou než vláda Igora Matoviča.

Návrat po 17 rokoch. V skutočnosti je toto len ďalšie kolo súboja o hlavný nástroj demokracie, pretože vôbec nejde o prvé referendum o predčasných voľbách. Tomu poslednému z roku 2004 takisto predchádzala petícia so 600-tisíc podpismi. Napriek tomu prišlo na referendum len 20 percent voličov.

Tentoraz by mohla byť cesta od petície k skutočnému referendu zložitejšia, aj keď organizátori petície dúfajú v hladký a rýchly priebeh.

Od prezidentky na súd. Podľa očakávania dá prezidentka najprv prepočítať podpisy pod petíciou a potom si z dvoch možností – 1. vypísať referendum, 2. požiadať Ústavný súd o posúdenie ústavnosti referenda – vyberie tú rozumnejšiu.

Na Ústavnom súde by sa malo potom odohrať posledné kolo súboja medzi priamou a zastupiteľskou demokraciou. Nech je raz a navždy jasné, ako to vlastne je – či je Slovensko štandardnou zastupiteľskou demokraciou, v ktorej ľudia každé štyri roky odovzdajú svoj hlas voleným zástupcom a kde je skrátenie volebného obdobia prísne obmedzené.

Alebo či je Slovensko nejakým endemickým hybridom, kde síce existujú voľby a volebné obdobia, ale len pokým referendum nerozhodne inak.

Referendový marketing. Fico a Pellegrini, ktorí si toto referendum privlastnili, budú teraz púšťať obohranú platňu o tom, že moc pochádza z ľudu a ľud môže všetko. Pre ľud naštvaný na vládu Igora Matoviča sú to lákavé slová, pretože v nich cíti nádej na zmenu.

Je to však falošná nádej, pretože je vylúčené, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Očkovanie proti koronavírusu

Referendum o predčasných voľbách

Komentáre

Teraz najčítanejšie