Newsfilter: Fico s Pellegrinim poslali prezidentke hárky na referendum, ale dúfajú, že žiadne nebude

1. Pre jedného Matoviča sa nemusí búrať demokracia. 2. Akcia Moldava sa obracia na dobrý koniec. 3. NCZI varuje: s očkovaním je to ešte horšie.
Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.
Podcasty Denníka N
Kde nájdete naše podcasty:- Newsfilter podcasty – Apple – Spotify – Google – Podbean – Deezer – RSS.
- V redakcii – Apple – Spotify – Google – Podbean – Deezer – RSS.
- Denník N Podcasty – Apple – Spotify – Google – Podbean – Deezer – RSS.
- Šport Denník N – Apple – Google – Spotify – Podbean – Deezer - YouTube – RSS.
- Toto vystrihneme – Apple – Spotify – Google – Podbean – Deezer - RSS.
Neodkladajte svoje sny a začnite podnikať. Tatra banka vám dá podnikateľský účet na rok bez poplatku
Správy vybral a komentoval Juraj Javorský
1. Pre jedného Matoviča sa nemusí búrať demokracia
Zhodou okolností práve v deň, keď majú poslanci hlasovať o vyslovení dôvery vláde Eduarda Hegera, prijali v prezidentskom paláci petíciu za vyhlásenie predčasných volieb. Kým v parlamente sa očakávalo potvrdenie mandátu súčasnej vládnej koalície, cieľom referenda je pravý opak – ich mandát ukončiť.
Znamená to, že sa práve začal súboj medzi priamou a zastupiteľskou demokraciou, ktorého výsledok bude mať na krajinu určujúci efekt s oveľa väčšou trvanlivosťou než vláda Igora Matoviča.
Návrat po 17 rokoch. V skutočnosti je toto len ďalšie kolo súboja o hlavný nástroj demokracie, pretože vôbec nejde o prvé referendum o predčasných voľbách. Tomu poslednému z roku 2004 takisto predchádzala petícia so 600-tisíc podpismi. Napriek tomu prišlo na referendum len 20 percent voličov.
Tentoraz by mohla byť cesta od petície k skutočnému referendu zložitejšia, aj keď organizátori petície dúfajú v hladký a rýchly priebeh.
Od prezidentky na súd. Podľa očakávania dá prezidentka najprv prepočítať podpisy pod petíciou a potom si z dvoch možností – 1. vypísať referendum, 2. požiadať Ústavný súd o posúdenie ústavnosti referenda – vyberie tú rozumnejšiu.
Na Ústavnom súde by sa malo potom odohrať posledné kolo súboja medzi priamou a zastupiteľskou demokraciou. Nech je raz a navždy jasné, ako to vlastne je – či je Slovensko štandardnou zastupiteľskou demokraciou, v ktorej ľudia každé štyri roky odovzdajú svoj hlas voleným zástupcom a kde je skrátenie volebného obdobia prísne obmedzené.
Alebo či je Slovensko nejakým endemickým hybridom, kde síce existujú voľby a volebné obdobia, ale len pokým referendum nerozhodne inak.
Referendový marketing. Fico a Pellegrini, ktorí si toto referendum privlastnili, budú teraz púšťať obohranú platňu o tom, že moc pochádza z ľudu a ľud môže všetko. Pre ľud naštvaný na vládu Igora Matoviča sú to lákavé slová, pretože v nich cíti nádej na zmenu.
Je to však falošná nádej, pretože je vylúčené, aby