Denník N

Dáni začali robiť státisíce antigénových testov denne, platia však iba tri dni

Reštaurácie v Dánsku majú otvorené terasy len pre ľudí s covid pasom. Foto - TASR/AP
Reštaurácie v Dánsku majú otvorené terasy len pre ľudí s covid pasom. Foto – TASR/AP

Dve Slovenky hovoria, ako funguje covid pas v Dánsku.

Dánsko bolo počas pandémie krajinou, ktorú často dávali za vzor. V počte obetí patrí medzi najlepšie v Európe, v súvislosti s covidom tu zomrelo päťkrát menej ľudí ako na Slovensku.

Vrchol pandémie mali v decembri, keď zaviedli lockdown, no tretia vlna sa sem už na rozdiel od iných štátov nevrátila. Rovnako patria Dáni medzi najrýchlejších aj v očkovaní.

Teraz krajina populáciou podobná Slovensku znova otvára ekonomiku, no do reštaurácií či ku kaderníkovi môžu ísť iba ľudia, ktorí majú platný covid pas (v Dánsku sa mu hovorí koronapas). Krajina ho zaviedla ako jedna z prvých v Európe, nedávno sa pridalo Maďarsko.

Covid pas však nie je len pre zaočkovaných a môžu ho mať všetci. Funguje na podobnom princípe, ako by mali existovať európske covid pasy na cestovanie v lete.

„Dánske koronapasy sa používajú od 6. apríla. Koronapas ukáže, či ste zaočkovaný, či máte negatívny test nie starší ako 72 hodín alebo či ste imúnny, pretože ste prekonali infekciu. Momentálne to platí do 180 dní od pozitívneho PCR testu,“ hovorí Mille Elvstrom z tlačového oddelenia dánskeho ministerstva zdravotníctva.

Ako dodáva, pre držiteľov covid pasov sú otvorené služby ako kaderníctvo, masáže, tetovanie či autoškoly. Bez týchto pasov sa nedostanete ani do zábavných parkov či zoologických záhrad.

„Od 21. apríla reštaurácie otvorili svoje vnútorné priestory pre ľudí s koronapasmi. Rovnako sú prístupné aj vnútorné športy a pustia s nimi aj divákov na štadióny,“ dodal Elvstrom.

Nárast antigénových testov

Keďže zaočkovaných oboma dávkami je momentálne len 11 percent populácie, väčšina občanov sa musí testovať, ak chce využívať otvorené služby. Dánsko sa dlho spoliehalo hlavne na PCR testy.

Teraz však začína vo veľkom používať aj antigénové testy.

Tento menej presný test, aké vo veľkom používame aj na Slovensku, stačí aj na covid pas. Je tu však jeden rozdiel. Kým na Slovensku

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Očkovanie proti koronavírusu

Svet

Teraz najčítanejšie