Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O solárnej energetickej revolúcii s najlacnejšou elektrinou v dejinách a o ľuďoch, ktorým za ňu vďačíme

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Už v roku 2007 solárne panely vyprodukovali toľko elektriny, ako im predpovedali v roku 2020. Kedysi predpokladanú účinnosť prekonali už v roku 1989.

„Vstupujeme do úplne iného sveta,“ hovorí Martin Green. Dnes má 72 rokov a je to austrálsky vedec, ktorý má leví podiel na súčasnom boome solárnej energie. Ešte stále pracuje na vývoji čoraz účinnejších solárnych buniek a je pre neho veľkou satisfakciou, že Medzinárodná energetická agentúra (IEA) dnes vyhlasuje, že solárna energia je „najlacnejšou energiou, akú svet kedy videl“.

Ako píše v historizujúcej analýze denník The Guardian, IEA sa v roku 2000 poriadne sekla, keď predpovedala, že solárna energia bude v roku 2020 len doplnková s celkovým objemom 18 gigawattov. Už v roku 2007 totiž solárne panely vyprodukovali týchto 18 gigawattov za jeden rok. Dnes je to mnohonásobne viac, z celkovej výroby elektriny na svete už solárne panely pokrývajú tri percentá a v roku 2050 by to malo byť 23 percent.

Lenže to sú konzervatívne odhady expertov, ktoré vychádzajú z doterajších skúseností s vývojom energetických systémov založených na fosílnych či nukleárnych palivách. Vývoj solárnej energetiky a rast jej podielu na výrobe elektriny môže byť oveľa rýchlejší.

Za tým, čo bude možno už čoskoro revolučnou zmenou, však ako pri každej revolúcii stoja konkrétni ľudia, v tomto prípade Martin Green a jeho mladší spolupracovník Zhengrong Ši, pôvodom Číňan, ale s austrálskym pasom.

Najprv to bol Green, ktorý v roku 1975 začal pracovať na vývoji solárnych panelov na malej univerzite v Austrálii a čoskoro predbehol veľké americké tímy, dokonca aj tie, ktoré pracovali v rámci NASA. Od roku 1983 pravidelne vyhrával preteky vo zvyšovaní účinnosti solárnych panelov.

Spočiatku bola predstava inžinierov taká, že maximum účinnosti bude 20 percent, ale to sa podarilo už v roku 1989, bariéra 25-percentnej účinnosti bola prekonaná v roku 2008 a v roku 2015 prekonali vedci hranicu 40 percent.

Lenže samotná veda by na taký pokrok, akého sme dnes svedkami, nestačila. Bol potrebný veľký kapitál na masovú výrobu, ktorá by stlačila ceny solárnych panelov.

Šťastnou zhodou okolností sa v roku 1989 Green stretol s talentovaným študentom Šiom, ktorého si ponechal v tíme. Spolu dokázali veľké veci, keď sa im v roku 1995 podarilo získať americký kapitál v hodnote 47 miliónov dolárov na ďalší výskum a výrobu.

Lenže v roku 2000 dostal Ši ponuku od Číňanov. Čína sa vtedy rozhodla, že zo strategických dôvodov musí byť energeticky sebestačná, a stavila na vývoj solárnej energie. Boom výroby a predaja nastal onedlho, keď Nemecko prijalo zákon na podporu solárnej energie.

Ši a jeho firma Suntech, do ktorej vstúpil americký kapitál (vrátane banky Goldman Sachs), mali čoskoro miliardové obraty a Ši sa stal najbohatším Číňanom, ktorého prezývali „slnečný kráľ“.

Lenže súčasne sa ako huby po daždi rojili ďalšie nové firmy a cena solárnych panelov tak rýchlo klesala, že bolo čoraz ťažšie udržať sa v zisku. Do toho prišiel šok, keď sa ukázalo, že Suntech sa zaručil za svoje dlhy falošnými nemeckými dlhopismi v hodnote pol miliardy dolárov. Nasledoval bankrot.

To však nič nemenilo na tom, že Ši a jeho Suntech boli priekopníkmi vo výrobe solárnych panelov a naštartovali vývoj, ktorý sa už nedal zastaviť.

Ši a Green dnes spolupracujú na vývoji technológie zvinovacích panelov a na nových materiáloch, ktoré by sa dali na panely jednoducho natrieť a zvýšili by tak ich účinnosť. „Kráčame v ústrety budúcnosti so šialene lacnou energiou,“ hovorí optimisticky Green.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka vyberá zaujímavé texty zo svetových médií.

Komentáre

Teraz najčítanejšie