Denník N

Športujem, mám dobrú imunitu, covid som prekonal vlani. Načo sa mám očkovať? (odpovede na otázky ľudí, ktorí váhajú)

Čo ľudí odrádza od prihlásenia sa do čakárne na očkovanie? Zozbierali sme otázky váhajúcich čitateľov či ich rodinných príslušníkov a vysvetľujeme, čo je vlastne vo vakcínach, kto ručí za ich bezpečnosť a prečo síce môže byť pravda, že „také pandémie ešte prídu“, ale nie je to dôvod riskovať život už dnes.

Komu sa zatiaľ neodporúča dať sa zaočkovať?

„Jedinou naozajstnou kontraindikáciou je alergická reakcia na vakcínu alebo niektorú z jej zložiek. V takomto prípade sa väčšinou môže vybrať vhodnejšia očkovacia látka, takže ani to by nemalo byť prekážkou,“ hovorí primár urgentu bratislavskej ružinovskej nemocnice Július Hodosy.

Takisto platí, že tehotenstvo nie je kontraindikácia.

Očkovanie sa neodporúča ani v prípade, že je človek akútne chorý alebo napríklad na dlhodobej imunosupresívnej liečbe. „Nejde o to, že by vás očkovanie ohrozilo, ale reakcia imunitného systému nemusí byť dostatočná, keďže je potlačená liekmi,“ hovorí lekár.

Čo sa týka veku, aktuálne sa očkujú ľudia od 16 rokov. Vo vekovej kategórii 12 – 16 rokov sú vakcíny momentálne v pokročilom štádiu skúšania, pričom sa zatiaľ neobjavili závažnejšie problémy. Niektoré vakcíny sa už skúšajú aj na deťoch starších ako pol roka a je možné, že kým zaočkujeme staršiu a ohrozenejšiu populáciu, budú mať vedci k dispozícii aj silné dôkazy, že očkovanie detí je bezpečné a dostatočne účinné.

Ak máte nejaké otázky alebo obavy týkajúce sa očkovania, napíšte nám na zuzana.vitkova@dennikn.sk. Vaše otázky sa budeme snažiť konzultovať s odborníkmi a vydať v podobe ďalších otázok a odpovedí alebo samostatných článkov.

Nie som si istý, či je pre mňa očkovanie vhodné, pretože mám viaceré zdravotné problémy. S kým sa mám poradiť?

So svojím praktickým lekárom.

„Môže sa, samozrejme, stať aj to, že napriek tomu, že dookola hovoríme, že jediná zlá vakcína je tá, ktorá sa nepodá, praktický lekár nemusí mať dosť nových informácií. Stretol som sa s prípadom, že pacientku nechceli zaočkovať, lebo mala v minulosti anafylaktickú reakciu po uštipnutí komárom. Vyvolávajúcou príčinou anafylaxie je však niečo úplne iné ako pri očkovaní, takže očkovanie nie je problém ani v tomto prípade,“ hovorí lekár Július Hodosy.

Oficiálne a overené informácie o očkovaní zverejňujú aj stránky ministerstva zdravotníctva, úradu verejného zdravotníctva či Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Lekári Július Hodosy a Peter Sabaka o očkovaní starších a chronicky chorých. Zdroj – MZ SR

Neurýchli vakcína množenie covidu, pokiaľ sa po očkovaní nakazím?

Nie. Presne toto však podľa imunológa Miloša Jeseňáka hrozí, keď sa po istom čase opakovane infikujete koronavírusom. „Volá sa to od protilátok závislé zosilnenie infekcie. Niektoré typy protilátok, ktoré nie sú neutralizujúce a ktoré sa tvoria práve pri prirodzenej infekcii, môžu, paradoxne, urýchľovať vstup koronavírusu do buniek,“ vysvetľuje imunológ.

Dodáva, že pri vakcínach bol tento imunologický fenomén veľmi prísne sledovaný. No z výskumu aj klinickej praxe sa jasne ukázalo, že v prípade týchto vakcín nič také nehrozí.

Bojím sa, že vedci pri vývoji vakcín niečo podcenili. Kto mi zaručí, že sú bezpečné?

Všetky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Očkovanie proti koronavírusu

Slovensko, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie