Denník N

Nemajú dosť jedla, niektoré prišli o rodičov. Kríza v Tigraji zasiahla aj deti

Negesti Mebrahau odišla zo svojho domova v dôsledku konfliktu, v tábore pre utečencov žije s troma deťmi. Foto - UNICEF Ethiopia/2021/ Nahom Tesfaye
Negesti Mebrahau odišla zo svojho domova v dôsledku konfliktu, v tábore pre utečencov žije s troma deťmi. Foto – UNICEF Ethiopia/2021/ Nahom Tesfaye

Jedenásťročná Arsema pochádza z Tigraja, regiónu na severe Etiópie. Až do novembra žila so svojimi rodičmi a – ako vraví – všetko bolo skvelé. Potom v Tigraji vypukla vojna a Arsema odišla zo svojho domova. Dnes žije so starším bratom v tábore pre utečencov. Bez rodičov.

„Stále sme počuli streľbu a ozbrojencov. Utiekli sme a mesiac sme putovali pešo. Bojím sa o svojich rodičov, chýbajú mi,“ povedala humanitárnym pracovníkom z organizácie Save the Children.

Arsema a jej brat patria medzi deti, ktoré konflikt oddelil od ich rodičov. Podľa OSN je ich takmer päťtisíc. Je to len jeden z následkov, ktoré mala humanitárna kríza na deti. Ozbrojený konflikt má veľký vplyv aj na ich psychiku.

„Školy sú zatvorené, deti sú doma a zvuky bombardovania a bojov u nich spôsobujú úzkosť a psychické ťažkosti. Cítia beznádej, u niektorých sa môže prejaviť aj posttraumatický stres. Videl som to v rodinách, ktoré som navštívil, niektoré deti pôsobia zúfalo,“ vraví pre Denník N humanitárny pracovník, ktorý sa nedávno vrátil z Mekelle, hlavného mesta Tigraja.

Konflikt sa ešte neskončil

Humanitárna kríza v Tigraji trvá už šesť mesiacov, a hoci etiópska vláda ešte koncom novembra ohlásila koniec ofenzívy, na niektorých miestach boje stále pretrvávajú.

„Pre deti to bolo hrozné, spôsobuje im to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie