Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Američania sú s očkovaním oveľa ďalej, no riešia podobný problém ako my

V jednom z barov v New Orleans ponúkajú k vakcíne aj drink zadarmo. Foto - TASR/AP
V jednom z barov v New Orleans ponúkajú k vakcíne aj drink zadarmo. Foto – TASR/AP

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

Spojené štáty už zaočkovali takmer polovicu populácie, no nevedia, či a kedy sa im podarí dosiahnuť kolektívnu imunitu.

Rekordné tempo očkovania už poľavilo a americká vláda musí riešiť podobný problém, aký sa rysuje aj u nás – ako presvedčiť zvyšok ľudí, ktorí nechceli ísť na očkovanie hneď, ako to bolo možné.

O čo ide: Zabezpečiť dosť vakcín a ponúknuť ich ľuďom čo najskôr bola priorita americkej vlády. Prvá fáza vyšla nad očakávania dobre a v USA sa už tri týždne môžu na očkovanie hlásiť všetci ľudia starší ako 16 rokov.

Počet dávok, ktoré v krajine pichnú za deň, sa stále počíta v miliónoch. Sedemdňový priemer však z vrcholu – 3,4 milióna klesol pod 2,1 milióna dávok. V USA sa očkuje hlavne vakcínami od Pfizeru a Moderny a časť z týchto čísel tvoria druhé dávky.

Percento ľudí, ktorí už dostali aspoň prvú dávku, preto stúpa omnoho pomalšie, ako to bolo pred niekoľkými týždňami. Momentálne je to 45 percent všetkých obyvateľov USA.

Kde to viazne: Časť ľudí na druhú dávku neprišla, no americkú vládu a expertov začína omnoho viac trápiť to, že chodí čoraz menej tých, ktorí ešte nedostali ani prvú injekciu.

Tak ako všade vo svete, aj v USA platí, že niektorí sú proti očkovaniu, iní si myslia, že covid zvládnu aj bez toho, a najväčšia skupina sa bojí, že vakcína bola vyvinutá príliš rýchlo.

Najviac ľudí, ktorí váhajú, je medzi Afroameričanmi a evanjelikálmi. Podľa straníckej príslušnosti sú menej za očkovanie republikáni.

Rozdiely sú aj geografické a pokojne sa môže stať, že niektoré štáty alebo mestá, napríklad na severovýchode USA, čoskoro prekročia hranicu kolektívnej imunity, a iné sa cez ňu nikdy nedostanú.

Čo idú robiť: Pomalšie tempo prinútilo americkú vládu, aby začala meniť taktiku. Od

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Joe Biden

Očkovanie proti koronavírusu

Podcasty Denníka N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie