Denník N

Svoje sochy vymýšľala ako textilné strihy, miesto látky však používala hrubé kovové plechy

Erna Masarovičová: Dvojhlavý vták, 1969, zvárané železo, v. 50 cm. Foto – archív GMB
Erna Masarovičová: Dvojhlavý vták, 1969, zvárané železo, v. 50 cm. Foto – archív GMB

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Sochárka Erna Masarovičová vyrastala v Betliari, ktorého zbierky sa stali zdrojom inšpirácie pre mnohé zvieracie motívy v jej tvorbe. V Bratislave sa usadila v dome na Gorazdovej ulici, kde sa dnes konajú výtvarné sympóziá. V novej časti seriálu Oči dokorán, ktorý vzniká v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy, sme sa porozprávali s dcérou sochárky Katarínou Kissoczy špeciálne o diele Dvojhlavý vták.

Začneme trochu neobvykle. Rozprávala sa s vami mama o svojom detstve?

Narodila sa v Betliari, môj starý otec bol správca kaštieľa Andrássyovcov. Bývali v takom menšom dome v parku, kde vyrastala. Mama mala aj sestru, ktorá bola, povedala by som, viac do sveta, kým ona už od detstva rada kreslila, strihala a zaoberala sa výtvarnom. Keďže gróf tam mal len víkendové pôsobisko a videl jej záujem o umenie, dal jej povolenie sa voľne pohybovať po kaštieli. Tu sa mala možnosť zoznámiť so zbierkami rôznych

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Podcasty Denníka N

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie