Denník N

V školách sa zmení stratégia testovania. Keď sa okres prepne do horšej fázy, otestujú všetky deti

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Detaily intervenčného testovania v školách chce ministerstvo zverejniť až vtedy, keď sa predstaví celonárodná stratégia testovania. Na budúci týždeň sa začnú očkovať niektorí učitelia v Bratislave.

Minister školstva Branislav Gröhling sľubuje, že na budúci týždeň by mohol v protipandemických opatreniach pre školy nastať zlom. „Budúci týždeň budeme robiť zásadné rozhodnutia, aby sme sa od 17. mája mohli všetci stretnúť v školách,“ povedal.

Minister takto reagoval na otázku, prečo sa školy stále otvárajú podľa regionálneho covid automatu, namiesto toho, aby sa otvorili všetky súčasne. Nespresnil však, ako sa budú od 17. mája uvoľňovať pravidlá.

Aj keď sa epidemická situácia na Slovensku zlepšuje, stále ostávajú zatvorené školy približne v polovici okresov. Od pondelka 10. mája sa otvoria stredné školy v 44 ružových okresoch vrátane najväčších miest, ako sú Bratislava a Košice. No v červených okresoch, ktorých bude od pondelka 33, budú stredné školy ešte stále zatvorené.

Aj v treťom najväčšom meste na Slovensku, v Prešove, zostanú stredoškoláci naďalej doma. Na celom Slovensku sú pritom otvorené terasy podnikov, fitnescentrá, uvoľňujú sa podmienky pre hromadné podujatia.

Pediatrička a členka konzília odborníkov Elena Prokopová si myslí, že fitnescentrá či terasy sa mali otvárať až po školách.

„Chybou nie je to, ako sa otvárajú školy, ale to, ako sa otvára všetko ostatné,“ povedala Prokopová. Stredné školy sa podľa nej otvárajú až v ružovej fáze pre to, že sú veľmi rizikové. Stredoškoláci majú veľkú mobilitu – do školy sa zvyčajne presúvajú hromadnou dopravou, a to aj medzi okresmi.

Zdroj – minedu.sk

Intervenčne sa budú testovať celé školy aj celé okresy

Vláda pripravuje nový covid automat, ktorého súčasťou bude aj presnejšie definovaný školský automat. V novej verzii sa podľa Prokopovej budú školy otvárať podľa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Branislav Gröhling

Koronavírus

    Školstvo

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie