Denník N

Košický newsfilter: Prokuratúra dohadzuje klientov hotelu problematického podnikateľa

Dobrý deň,

znova je tu výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia.

Košický newsfilter posielame e-mailom a publikujeme ho aj na webe Denníka N.

Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na dusan.karolyi@dennikn.sk


1. Krajskému prokurátorovi radšej neverme 

Generálny prokurátor Maroš Žilinka prišiel v stredu na služobnú cestu na východ republiky a ubytoval sa v hoteli podnikateľa s pochybnou povesťou.

Štefan Čopan bol stíhaný za obzvlášť závažný trestný čin podvodu pri prevode pozemkov na Domaši. Čelí alebo čelil viacerým ďalším trestným oznámeniam aj od ľudí, ktorí v stredu prišli pred jeho hotel nechápajúc, že práve tam sa ubytoval Žilinka. Čopana vnímajú ako malého Kočnera z východu, ktorý má styky, a zákon je naňho krátky.

Hoci Žilinka je už v prešovskom hoteli Enchanté asi šiestykrát a vlani tu s rodinou oslavoval aj päťdesiatku, stále netuší, komu hotel patrí, kto ho prevádzkuje a kto je ten podnikateľ Štefan Čopan – povedal Denníku N.

Napodiv o hoteli a jeho vlastníkoch vraj nemá šajnu ani krajský prokurátor Pavol Matija, ktorého sekretariát ubytovanie Žilinkovi vybavoval. A nielen jemu. Prespávajú tam aj iní prokurátori na služobných cestách a on ich tam chodí vítať.

Ak by sme mu uverili, museli by sme ho vnímať ako smutného outsidera vo vysokej funkcii, ktorý je schopný znemožniť svojho najvyššieho šéfa tým, že ho ubytuje hoci aj v mafiánskom hoteli – pretože je poruke, nablízku, a on ani netuší, komu patrí.

Tak mu radšej zhovievavo neverme, čo však takisto nie je bohviečo. Ak vrcholní funkcionári prokuratúry nerozumejú jednoduchej a mnohokrát omieľanej poučke, že transparentným a dôveryhodným nestačí len byť, ale takými sa musia aj javiť navonok, tak to nie sú kádre, s ktorými sa dá robiť očista prokuratúry.

Ak sa tí funkcionári budú ukazovať s ľuďmi, ktorí roky podozrivo unikajú pred zákonom, čo si o nich pomyslia občania, ktorí sa na opačnom brehu márne dovolávajú zákonných postupov?

Takí občania stáli aj v stredu pred prešovským hotelom, kde čakali na Žilinku, ktorého dovtedy vnímali ako etalón zmeny na prokuratúre. To nie sú špekulanti, ktorí sa chcú bezprácne dostať k cudzím peniazom.

Oni si žili svoje spokojné životy na hony vzdialené od orgánov činných v trestnom konaní. Až keď do ich životov vstúpil prešovský podnikateľ, vtedy zistili, ako tie orgány fungujú. Teda nefungujú. Prišli voľby, prišla zmena, prišiel Žilinka – a zrazu ho vidia u Čopana…


2. Župan Trnka vysvetľuje, ako si vybrať vakcínu už teraz

Ak by si ľudia mohli vybrať vakcínu, s ktorou ich zaočkujú, záujem o očkovanie by sa zrejme zvýšil. Minister Vladimír Lengvarský už avizoval, že vzhľadom na vývoj dodávok očkovacích látok by táto možnosť mohla byť reálna o pár mesiacov, zatiaľ sa to však oficiálne nedá.

Košický župan Rastislav Trnka však na Facebooku zverejnil status, v ktorom burcuje východniarov, aby sa prihlásili na očkovanie ako náhradníci, no de facto im dáva návod, ako si vybrať vakcínu.

„Výber vakcíny zatiaľ nie je možný, priebežne však zverejňujeme harmonogram očkovania, podľa ktorého ľahko zistíte, kde a akou látkou v daný deň očkujeme. Ak o konkrétnu vakcínu nemáte záujem, prípadne vám termín nevyhovuje, môžete využiť storno registrácie,“ radí Trnka.

Aj opakovaným stornovaním sa teda môžete už teraz dopracovať k vakcíne, ktorá vám vyhovuje.

Župan ďalej vysvetľuje, že na každý očkovací termín sa nedostaví približne 10 percent ľudí, ktorých vakcínu môžu podať ďalším východniarom. A široký zoznam náhradníkov im dovolí otvoriť očkovacie centrum aj vtedy, ak nebude v čakárni prihlásený maximálny počet ľudí, čo výrazne zrýchli očkovanie.


3. Štvrtina je imúnna aj bez očkovania

Testovania na prítomnosť protilátok voči ochoreniu covid-19 sa na košickom magistráte koncom apríla zúčastnilo takmer 9500 ľudí. Podmienkou bolo, že nesmeli byť očkovaní ani jednou dávkou vakcíny.

Cieľom výskumu na zistenie kolektívnej imunity na východe Slovenska, ktorý realizuje Lekárska fakulta UPJŠ, je aj zmapovanie výskytu covidu v Košiciach a okolí.

„Výsledky nám ukázali, že asi u štvrtiny testovaných sa nachádzali protilátky voči covidu-19. Z týchto ľudí, ktorí ho už prekonali a niektorí pritom o tom ani nemuseli vedieť, bolo cca 12 percent takých, ktorí toto ochorenie prekonali pravdepodobne ešte v prvej vlne minulý rok,“ povedala Monika Holánová, prednostka lekárskej fakulty.

Podrobné výsledky chcú po dôkladnom štatistickom vyhodnotení a komplexnom spracovaní publikovať nielen v slovenských médiách, ale chystajú sa ich ponúknuť aj do prestížnych vedeckých časopisov. (kosice.sk)

4. Odstránili kritizovanú inštaláciu 

Foto – Korzár

Súčasťou nedávneho slávnostného otvorenia obchodného domu Urban (bývalý Prior) na Hlavnej ulici v Košiciach bola aj vernisáž výstavy Vertikály v presklenom vstupnom priestore.

Výstavu tvoria diela dvoch súčasných slovenských umelcov – Marka Kvetana a Viktora Freša. Jedna z inštalácií – navrstvené sochy – sa stala objektom masívnej kritiky Košičanov.

„Prepichnuté bábätká, satanizmus, potraty, hnus,“ tak zneli výhrady k záberu na jedno z vystavených diel spolu s agresívnymi útokmi na autora.

Fotografiu diela spolu s ostatnými zábermi z otvorenia obchodného domu zverejnila mestská časť Staré Mesto a za hodinu na ňu prišlo asi 400 reakcií. Na prosbu autora ju nakoniec samospráva stiahla. Po dvoch dňoch na žiadosť autora odstránili z výstavy aj samotnú inštaláciu. (Korzár)


5. Veľký odpor voči investícii v Janíku

Dokopy 60 obcí zo Slovenska i Maďarska sa postavilo proti výstavbe stanice na splyňovanie biomasy a tuhého paliva v obci Janík neďaleko Košíc. Ich názor podporil aj košický župan a 4-tisíc ďalších ľudí, ktorí už podpísali protestnú petíciu.

V pondelok sa desiatky odporcov zišli na mieste, kde by mala stáť nová stanica, na poli vytvorili živú reťaz.

Július Begala je už 20 rokov starostom Janíka. Prekáža mu zámer aj spôsob, akým sa presadzuje.

„Keď si pozriete kružnicu znečisťovania ovzdušia U. S. Steelu a cementárne v Turni nad Bodvou, tie dve kružnice sa u nás spájajú, čiže znečistenie dostávame z oboch strán, ďalšie už odmietame,“ povedal pre Korzár.

Nepáči sa mu, že okresný úrad nebral do úvahy ani blízkosť rybníka a močarísk, ani blízkosť národného parku Slovenský kras, ktorý začína len päť kilometrov od plánovanej výstavby. Pritom v Košickom kraji sa už teraz vyprodukuje tretina všetkých exhalátov CO2 v rámci Slovenska.

Zástupca investora argumentoval, že nejde o spaľovňu, ale o splyňovaciu elektráreň, ktorá nemá ani komín. Preto aj okresný úrad nedávno rozhodol, že projekt sa nebude posudzovať v rámci EIA (vplyv na životné prostredie). Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka však vyhlásil, že sa proti rozhodnutiu okresného úradu odvolá.


6. U. S. Steel

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi každý štvrtok zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie