Denník N

Nepoznáme deň, hodinu ani miesto dopadu čínskej rakety, Slovensku sa však vyhne

Raketa môže spadnúť do tejto oblasti, červenou sú miesta v Európe. Zdroj - www.eusst.eu
Raketa môže spadnúť do tejto oblasti, červenou sú miesta v Európe. Zdroj – www.eusst.eu

Dvadsaťtonová raketa najpravdepodobnejšie skončí v oceáne. Šanca, že niekoho usmrtí, je jedna k niekoľko tisíc.

Je veľká asi ako desaťposchodová budova. Váži odhadom 17 až 21 ton a na dĺžku má 30 metrov.

Čínska nosná raketa CZ-5B cez víkend spadne na Zem, no nevie sa presný deň, hodina ani miesto dopadu. Pravdepodobne to bude v Tichom alebo Atlantickom oceáne, vylúčiť sa však nedá ani pevnina.

Čínska raketa padá na Zem nekontrolovane, a tak je ťažké odhadnúť miesto. Vie sa len, že to bude niekde medzi 41,5 stupňa severnej zemepisnej šírky a 41,5 stupňa južnej zemepisnej šírky.

„Slovensko, ktoré je medzi 47. a 50. stupňom severnej zemepisnej šírky, je tak mimo ohrozenia,“ hovorí pre Denník N Jiří Šilha, astronóm z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, ktorý sa zaoberá najmä vesmírnym odpadom.

„Ide o najväčšiu nosnú raketu, akú Čína použila,“ hovorí Šilha. Na obežnú dráhu koncom apríla dopravila prvú časť budúcej čínskej vesmírnej stanice Tchien-kung, ktorá má byť hotová budúci rok.

Rýchlo rotuje

Astronóm hovorí, že naisto nevieme, či Čína nemá kontrolu nad tým, kam dopadne. Najľudnatejšia krajina sveta veľa údajov nezverejňuje, a tak vzniká „informačné vákuum“. Raketa však rýchlo rotuje, čo podľa neho znamená, že Čína „ju s veľkou pravdepodobnosťou nemá pod kontrolou“.

Šilha vysvetľuje, prečo je veľmi ťažké zistiť, kam objekt dopadne. Gravitácia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína

Vesmír

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie