Denník N

Ženy ho dostali od predaja drog k opaskom šampióna. James Toney neskôr ľutoval, že nezbil Trumpa

Prirovnávali ho k Mikovi Tysonovi a na konci minulého storočia patril k najlepším na svete. James Toney, špičkový boxer z Michiganu, mal však najmä komplikovaný príbeh. Do ringu sa dostal po detstve plnom smútku, násilia a drog. Nebolo to len o víťazstvách a sláve.

Toney, samozrejme, vynikal najmä vďaka výsledkom. Majstrom sveta sa stal v troch váhových kategóriách. V 90. rokoch žiaril najmä v strednej váhe, neskôr sa dokonca snažil o opasok v ťažkej váhe.

Bol mužom, o ktorom experti hovorili aj s prívlastkom „Mike Tyson 2.0“. Podobne ako slávnejší Tyson, aj Toney mal v sebe divokosť, ktorú dokázal v ringu premeniť na dominanciu. Bol úspešný predovšetkým vďaka skvelej defenzíve. V jeho ére sa nenašlo veľa bojovníkov, ktorí by sa dokázali lepšie vyhýbať úderom.

Zároveň sa pred zápasmi často chválil a snažil sa dostať súperom do hlavy. Viacerí mu na urážky odpovedali, že jeho tvrdosť je iba pretvárkou. „Keď prekuknete ten jeho bluf zlého chlapca, kým vlastne je?“ pýtal sa Roy Jones Jr.

Toney to v skutočnosti nikdy nemal jednoduché. V čase, keď mal iba jeden rok, jeho rodičia bývali v chudobnej štvrti Detroitu. Otec počas jednej hádky zbil Toneyho mamu Sherry, postrelil ju a ušiel. K rodine sa už nikdy nevrátil. Sherry prežila a o niečo viac ako dvadsať rokov sa z prvého radu prizerala, ako sa jej syn stal šampiónom.

Jeho nástup na vrchol na začiatku 90. rokov sledoval aj britský novinár Donald McRae, jeden z najväčších odborníkov na box na svete a dlhoročný redaktor denníka Guardian. McRae napísal úspešnú knihu Dark Trade (Temný obchod) s príbehmi svetoznámych boxerov – od Tysona cez Evandera Holyfielda až po Oscara De La Hoyu.

Ako však neskôr McRae priznal, práve James Toney bol jeho obľúbencom. Toney plní v Dark Trade rolu „najtemnejšieho chlapca“, ktorý sa od predávania drog dostal k miliónovým odmenám za vlastné zápasy.

McRae pripomína Toneyho detstvo bez otca, počas ktorého sa rozhodol, že ak otca ešte niekedy stretne, hneď ho zastrelí. Nebolo by to preňho až také zložité. Odmlada totiž v Detroite predával crack

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ring

Príbehy najvýznamnejších boxerov histórie.

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie