Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O Číne ako papierovom drakovi, ktorý je oveľa slabší, než akým sa javí byť

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Čínski vojaci trávia až 30 percent času štúdiom komunistickej ideológie. Skrátka, sila čínskej armády je optický klam.

David Frum je v americkej žurnalistike ťažká váha, okrem iného písal aj prejavy prezidentovi Georgeovi W. Bushovi v rokoch 2001 a 2002. Teraz je členom redakcie mesačníka The Atlantic, kde práve publikoval zaujímavý text o Číne.

Svetová debata o tom, kedy Čína predbehne USA v ekonomike aj vojenskej sile, sa prikláňa k názoru, že sa to stane čoskoro a že Čína je nielen najväčším vyzývateľom Západu a demokracie, ale aj najväčšou hrozbou.

Frum to nespochybňuje a cituje prezidenta Joea Bidena, ktorý považuje čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga za autokrata presvedčeného, že „demokracia nedokáže v 21. storočí súťažiť s autokraciami“. Aj preto si Biden podľa reportéra CNN Jeremyho Diamonda myslí, že to, ako sa počas svojho volebného obdobia dokáže vyrovnať s Čínou, bude „kľúčový test, podľa ktorého ho bude hodnotiť história“.

Frum však v situácii všeobecného strachu z Číny prichádza kvôli vyváženosti s iným názorom, ktorý vykresľuje Čínu ako „papierového draka“. Frum pritom vychádza najmä z knihy Michaela Beckleyho, amerického znalca čínskej armády a ekonomiky.

Podľa neho sú čínske úspechy veľmi preceňované a tie americké sú, naopak, podceňované. Iste, Čína zrejme prekoná v HDP Ameriku a o desať rokov sa môže stať najväčšou ekonomikou na svete. Lenže takou bola aj pred 200 rokmi a to z nej ešte nerobilo superveľmoc.

Iste, Čína vo veľkom zbrojí, má už dve lietadlové lode a miliónovú armádu. Lenže ako je to naozaj? Čínski piloti nalietajú ročne o 150 hodín menej ako americkí a čínski vojaci trávia až 30 percent času štúdiom komunistickej ideológie. Skrátka, sila čínskej armády je optický klam.

Podobný stav je v školstve. Testy, v ktorých čínski študenti vychádzajú v matematike lepšie ako americkí, sú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína

Joe Biden

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka vyberá zaujímavé texty zo svetových médií.

Komentáre

Teraz najčítanejšie