Denník N

Dilema premiéra Hegera: pri Kolíkovej sa rozhoduje medzi lojalitou k OĽaNO a hrozbou rozpadu koalície

Foto - TASR
Foto – TASR

Poslanci OĽaNO v súvislosti s podnikaním Kolíkovej brata hovoria o „teste Kaliňákom“. Ministerku otvorene podporili SaS i Za ľudí.

Poslanci OĽaNO trvajú na pochybnostiach o ministerke spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) pre možný konflikt záujmov v súvislosti s prenájmom budovy ministerstva spravodlivosti.

Poslanec Obyčajných ľudí a predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský v nedeľu zopakoval, že ako protikorupčné hnutie nemôžu túto vec ignorovať. „Snažíme sa, aby sa objasnili podozrenia z rodinkárstva, zatiaľ nás odpovede neuspokojili,“ povedal v RTVS.

Rozhodnúť by mal premiér Eduard Heger (OĽaNO), ktorý sa v nedeľu večer plánuje stretnúť s Kolíkovou i s vicepremiérkou a predsedníčkou strany Za ľudí Veronikou Remišovou. Pokiaľ by sa rozhodol ministerku odvolať, mohlo by to znamenať rozpad štvorkoalície, ktorá len pred niekoľkými dňami získala v parlamente dôveru.

„Premiér môže v princípe odvolať ktoréhokoľvek ministra, takže v princípe áno,“ reagoval Kremský na otázku, či môže Heger ministerku Kolíkovú odvolať.

Heger bol v piatok a v sobotu na európskom samite v Portugalsku. Zatiaľ povedal len toľko, že sa chce stretnúť s poslancami OĽaNO i ministerkou Kolíkovou. „Pozorne si vypočujem všetky výhrady, argumenty a vysvetlenia. Následne po ich vyhodnotení prijmem rozhodnutie,“ vyhlásil.

Iná možnosť Kolíkovej konca, než je jej odvolanie predsedom vlády, sa aktuálne nerysuje. Opozícia síce na pondelok zvolala mimoriadnu schôdzu parlamentu k jej odvolávaniu, OĽaNO však vylučuje, že by sa k odvolávaniu pridali.

Matovičova odplata?

Samotná ministerka naznačila, že za tlakom vidí bývalého

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Igor Matovič

Mária Kolíková

Za ľudí

Slovensko

Teraz najčítanejšie