Denník N

Kolektívnu imunitu zrejme nedosiahneme. Čaká nás na jeseň ďalšia vlna a lockdown?

Budeme ešte aj na jeseň sedieť na terasách? A budeme nosiť respirátory?
Budeme ešte aj na jeseň sedieť na terasách? A budeme nosiť respirátory?

V čakárni je len 240-tisíc ľudí, matematik Richard Kollár však verí, že sa napokon dá zaočkovať aj viac ako 60 až 70 percent populácie a silná vlna ako na jar sa nezopakuje. Okrem podielu zaočkovaných bude dôležité aj to, aké opatrenia budú platiť pre nezaočkovaných.

O pár mesiacov v budúcnosti: september 2021. Ľudia sa vracajú z dovoleniek, deti znova začínajú chodiť do škôl či hlásiť sa na krúžky. Počet nových pozitívnych prípadov infekcie SARS-CoV-2 v mesiacoch júl a august sa pohyboval v desiatkach denne, podobne aj počty ľudí v nemocniciach. Po zrušení núdzového stavu mnohí lekári dávajú výpovede.

S prichádzajúcou jeseňou však počty prípadov znova začínajú stúpať. Už prekročili 100 denne, krátko nato 200 denne. Ľudia narýchlo posúvajú svadby z obavy, že oslavy sa znova zrušia.

Máte pocit déjà vu? Nečudo, aj v septembri 2020 začali počty prípadov rásť, čo skončilo najskôr celoplošným testovaním a neskôr druhou vlnou, po ktorej zomrelo na covid oficiálne vyše 12-tisíc obyvateľov Slovenska. Trvalo takmer osem mesiacov, než sme sa vrátili na septembrové čísla.

Nasledujúcu jeseň to však môže byť inak. Veľká časť populácie bude dovtedy zaočkovaná proti covidu. Nedá sa vylúčiť, že v optimistickom scenári dosiahneme aj 60 až 70 percent zaočkovanosti populácie, pri akej odhadovalo ministerstvo zdravotníctva kolektívnu imunitu.

Na druhej strane, ani takýto scenár by ešte neznamenal, že sme pandémiu porazili. Situácia na Seychelách, kde už majú 60 percent ľudí zaočkovaných dvoma dávkami, no napriek tomu hlásili rekordné počty prípadov infekcie, ukazuje, že treba byť opatrný.

Navyše, bývalý šéf Národného centra zdravotníckych informácií varoval, že do konca augusta nemusíme mať zaočkovanú ani polovicu populácie.

Návrat jesennej vlny

Skúsili sme sa pozrieť na to, aká môže byť situácia s covidom na jeseň. Budú znova preplnené nemocnice a bude sa musieť opäť zaviesť lockdown, aby sme situáciu zvládli?

Patológ Michal Palkovič očakáva ďalší nárast počtu nakazených už v lete. Matematik Richard Kollár hovorí o jesennej vlne.

„Očakávam

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Očkovanie proti koronavírusu

Slovensko, Svet, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie