Denník N

U republikánov už nejde o hodnoty, ale o lojalitu. Trumpovu kritičku má nahradiť menovkyňa Štefánika

Elise Stefanik. Foto - TASR/AP
Elise Stefanik. Foto – TASR/AP

„Republikánski politici sa často boja, že nelojalita voči Trumpovi ich pripraví o kreslo. U mnohých je to pragmatický kalkul, v ktorom idú hodnoty a princípy bokom,“ vraví amerikanista.

Demokrati a republikáni sa zhodnú na máločom, ale v poslednom čase zástancovia oboch táborov uznávajú, že v americkej politike sa dejú zvláštne veci.

Len si predstavte, že by vám niekto pred pár rokmi povedal, že konzervatívna ikona napíše editoriál pre popredný liberálny denník. Alebo že republikáni, ktorí si zakladajú na lojalite, sa budú chcieť zbaviť svojej prominentnej kongresmanky.

Lenže to všetko sa deje a už aj opatrnejší politickí komentátori úplne otvorene hovoria o občianskej vojne v jednej z dvoch hlavných amerických strán. Na jednej strane stojí Donald Trump a na tej druhej všetci jeho kritici.

Republikáni v stredu odvolajú Liz Cheneyovú, ich tretiu najdôležitejšiu političku v snemovni reprezentantov. Paradox spočíva v tom, že Cheneyová je názorovo dokonale kompatibilná so svojou stranou a pre svoje postoje je dlhodobo tŕňom v očiach liberálov.

Nahradiť ju má politička, ktorá je menej konzervatívna a v minulosti dokonca nehlasovala za zníženie daní. Ide o Elise Stefanikovú, ktorá nesie meno Milana Rastislava Štefánika.

Aký je medzi nimi rozdiel? Kým jedna odmieta Trumpove lži o zmanipulovaných voľbách, druhá sa vytrvalo zastáva bývalého prezidenta.

Tento príbeh nie je „len“ o Cheneyovej a Stefanikovej. V skutočnosti je o tom, ako bude vyzerať budúcnosť Republikánskej strany a celých Spojených štátov amerických.

Obviňuje ho zo zrady

Na pochopenie aktuálneho kontextu je nevyhnutné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Svet

Teraz najčítanejšie