Denník N

Deti respirátorov

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Naozaj naše deti tieto časy negatívne neovplyvnia? 

 

„To mi mali povedať skôr, než som mu prisahala vernosť pred oltárom, že s ním potom budem musieť byť rok zatvorená doma,“ hovorí moja známa. Moja manželka na materskej dodáva: „Čo sa rozčuľujete, ja mám tú vašu pandemickú karanténu o rok dlhšie ako vy ostatní.“

Je máj, korona poľavuje, vyšlo slnko, metaforicky aj naozaj – a ja mám ten luxus, že som si vyšiel napísať tento text na terasu kaviarne. Mozog sa prekrvuje, a tak si začínam uvedomovať, že si vlastne z posledných mesiacov pamätám len jednu dlhú tmavú polárnu noc a niekoľko útržkov.

Svetlý bod je len Jonáš, onedlho dvojročný syn – on jediný bez depresií, na rozdiel od nás rodičov a ľudstva, smelo celý čas prosperuje a ešte má aj väčšinou dobrú náladu.

Snažíme sa celý ten šedivý čas dívať na svet z jeho perspektívy, ale občas sme aj znepokojení: naozaj naše deti tieto časy negatívne neovplyvnia?

„Moje sa už rozpráva so svojimi rukami,” píše sesternica. Ja si zas všímam, že dieťa vychovávame hlavne teoreticky. Napríklad má teraz takú obľúbenú sériu kníh formátu A3, v ktorých je asi milión výjavov z predpandemického sveta – ľudia sa stretávajú, objímajú, nakupujú v bežných obchodoch. Opisujem to Jonášovi detailne, ako keď sa vysvetľuje téma dinosaury.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie