Denník N

Heger sa pri odvolávaní postavil na stranu Kolíkovej, Matovič stráca podporu poslancov

Keď Mária Kolíková (Za ľudí) v parlamente ustála odvolávanie, premiér Eduard Heger (OĽaNO) ju objal, čím jej vyjadril podporu. Foto - TASR
Keď Mária Kolíková (Za ľudí) v parlamente ustála odvolávanie, premiér Eduard Heger (OĽaNO) ju objal, čím jej vyjadril podporu. Foto – TASR

Premiér sa na klube nepriamo zastal ministerky, líder OĽaNO už v ňom nemá takú autoritu, aby ovplyvnil väčšinu poslancov.

Pondelkové nočné hlasovanie o ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej (Za ľudí) v Národnej rade je dôležitým momentom pre vládu Eduarda Hegera a zachytilo aj novú dynamiku v poslaneckom klube OĽaNO a jeho vzťahu k predsedovi hnutia Igorovi Matovičovi a k novému premiérovi.

Silným gestom bolo už rozhodnutie premiéra objať sa s ministerkou z koaličnej strany, ktorá práve prežila hlasovanie o nedôvere – Heger tak dal jasne najavo, že za Máriou Kolíkovou stojí. O tom, že po jeho nástupe na premiérsky post v apríli sa v OĽaNO niečo deje, však hovorí aj hlasovanie poslancov hnutia, ktoré založil a dodnes vedie Igor Matovič.

Matematický pohľad a realita

Za odvolanie ministerky spravodlivosti hlasovalo len 51 zo 117 prítomných poslancov. Proti bolo 63 poslancov, dvaja sa zdržali a jeden nehlasoval. Na prvý pohľad sa zdá, že vládna koalícia situáciu s prehľadom zvládla a nič mimoriadne sa nedeje. No hoci to výsledky hlasovania jednoznačne nedokazujú, nálady a výroky poslancov ukazujú, že je tu rozdelený jeden poslanecký klub – je to ten najväčší, je to klub OĽaNO.

Časť poslancov Obyčajných ľudí je skôr na strane expremiéra

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Igor Matovič

Mária Kolíková

Slovensko

Teraz najčítanejšie