Denník N

Michael Kocáb: Či spáchalo Rusko teroristický útok na území Česka? Odpoveď je jasná

Michael Kocáb. Foto - TASR
Michael Kocáb. Foto – TASR

To, čo tvrdia naše tajné služby, Babiš aj minister vnútra, spochybňujú ruské tajné služby a prezidenti Zeman s Putinom. Komu veriť? Rozoberme si to ako detektívku, tvrdí muzikant a bývalý politik Michael Kocáb.

Znamená to, čo sa práve odohráva medzi Českom a Ruskom, najhoršie obdobie vzťahov od roku 1968?

Nepochybne, len premýšľam, ako tam zasadiť rok 1989. Rámcovo to bol obrovský konflikt, lebo šlo o pád socializmu. V porovnaní s tým je dnešný konflikt pre Vrbětice maličkosť. Na druhej strane počas revolúcie viedol Sovietsky zväz Gorbačov, ktorý tomu procesu pootvoril dvierka. Z tohto pohľadu to teda konflikt so Sovietskym zväzom nebol. Lenže z pohľadu ruských jastrabov stalinsko-brežnevovského strihu z Najvyššieho sovietu, ktorí Gorbačova nenávideli, určite áno. Pre nich šlo o politický Černobyľ.

Berme to z pohľadu priameho zásahu ruskej moci na českom území.

V takom prípade je to najväčší konflikt od roku 1968, keď sa Brežnev rozhodol podniknúť vojenský útok na Československo. Ono je totiž jedno, či na vás útočí regulárna armáda alebo GRU, teda ruská vojenská spravodajská služba. A niet pochýb, že Kremeľ vykonal útok na území Česka, teda na území člena EÚ a NATO.

Prišli k nám vojenskí agenti, vykonali teroristický útok, čiže vyhodili do povetria muničný sklad, zabili dvoch ľudí a mohli ich zabiť oveľa viac, spôsobili obrovské škody na majetku, životnom prostredí a psychike ľudí. V takom prípade je vedľajšie, či šlo o útok na bulharského obchodníka so zbraňami, alebo na niekoho iného. Podstatné je, že Kremeľ podnikol ozbrojenú vojenskú akciu na území Česka.

Dá sa vysvetliť, prečo si Česi aj tri desaťročia po revolúcii stále volia aj politikov, ktorí sa podstrkujú Kremľu? Nemám na mysli len vášho prezidenta Zemana, ale aj ľudí z KSČM a ďalších.

To je otázka typu, prečo sa niektorí chcú nechať očkovať výhradne Sputnikom V, hoci dodnes nik nevie, či je tá vakcína bezpečná a účinná, dokonca k nej výrobca nechce dodať dokumentáciu. Existuje na to jednoduchá aj zložitá odpoveď.

Začnem tou druhou – už Masaryk povedal, že rozumieť sa dá všetkému, len nie inklinácii českého národa k Rusku. Zrejme je za tým isté všeslovanstvo, ktoré v sebe máme zakódované už stáročia. Na druhej strane netreba zabúdať, že Nežnú revolúciu sme doslova pretiahli cez hlavy milióna komunistov a ich rodinných príslušníkov. A to má svoje dôsledky.

Kam smerujete?

Že všetci títo vtedy len pozerali s otvorenými ústami, čo sa deje, a na svojich chalupách zakopávali stranícke legitimácie. Revolúciu sme teda dokončili navzdory množstvu ľudí, ktorí profitovali z komunistického režimu. Keby vtedy existovali sociálne siete a prieskumy ako dnes, revolúciu by sme k definitívnej porážke totalitného socializmu možno ani nedotiahli.

Dôvod?

Masovej podpory by sme sa určite nedočkali. Našťastie to tak nebolo a vyhrali sme. Nemyslím tým nás, ktorí sme boli na čele revolúcie, ale občanov Československa, ktorí predsa len túžili po slobode. Keď sa však pozriete, koľko ich bolo v uliciach, stále šlo o menšinu.

Vo výsledku sme členmi EÚ a NATO, ale priatelia starých poriadkov, ako im hovoril Václav Havel, opäť zdvíhajú hlavy, vytvárajú štruktúry a ovplyvňujú isté publikum. K tomu treba pripočítať výrazný vplyv ruskej propagandy, respektíve diverznej vojny, ktorá sa odohráva na všetkých možných poliach.

Vo výsledku sa obnovuje argumentačná báza v prospech Kremľa – poukazuje sa na rôzne chyby Západu, ich tajných služieb, pričom niektorí politici vycítili príležitosť a snažia sa nás dotlačiť do polohy rozhodcov medzi západnou demokraciou a autoritatívnym vedením sovietskeho typu v Rusku. Ideologická báza sa tam vyprázdnila a miesto marxizmu-leninizmu tam teraz realizujú akúsi autoritatívnu demokraciu sovietskeho strihu. Hovorme tomu „sovietčizmus“.

Pozícia rozhodcu je však v tomto bizarná.

Samozrejme, že ide o nezmysel, veď to je rovnaké, ako keby si novinár do štúdia pozval nacistu a Žida, a každému dal 10 minút, aby diváci rozhodli, kto má pravdu. My sme súčasťou Západu a nemáme čo robiť nejaký prechodový most medzi dvomi svetmi.

Myslím si, že Česko v skutočnosti nikdy vnútorne neprijalo rolu prozápadného, antikomunistického a demokratického štátu. To znamená, že nezanedbateľné množstvo ľudí nikdy neakceptovalo cestu, po ktorej sme sa vybrali po roku 1989. Toho sa chytajú politici typu Zeman, ktorý je autorom takého nízkeho výroku, že sa vraj od čínskych komunistov učí, ako stabilizovať spoločnosť. Tento výrok by mal vstúpiť do učebníc politológie ako odstrašujúci príklad straty súdnosti.

Nie je v konečnom dôsledku tento súboj ideí pre spoločnosť prospešný?

Myslíte si, že miešať diabla s normálnym, hoci chybujúcim človekom, má zmysel? Čomu by to prospelo? Veď to, čo sme tu mali, bola ríša zla. So zlom sa nemá viesť súboj ideí, zlo treba kategoricky odmietnuť.

Skúste si do trhu myšlienok dosadiť súboj ideí demokracie a nacizmu. Hneď vám vyjde, aký je to nezmysel. Viem, že ste to nemysleli zle, že šlo o rečnícku otázku, napriek tomu treba brať do úvahy, že ríša zla, ktorú stvoril Sovietsky zväz, má na svedomí viac obetí ako nacizmus – celosvetovo sa odhaduje, že ide až o 90 miliónov mŕtvych. Keby to bola čo len polovica, ten režim sa zdiskreditoval tak, že nemá právo na akúkoľvek obhajobu.

Sám tvrdíte, že Rusi sa už s komunizmom vyrovnali.

No dobre, akú však dnes

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Ruskí špióni

Vladimir Putin

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie