Denník N

Craig Ramsay proti bratom Šťastným. Najlepšie play-off, ktoré ste nikdy nevideli

V noci zo soboty na nedeľu sa začne play-off NHL. Zaujímavá bude najmä séria, v ktorej Zdeno Chára nastúpi za Washington proti svojim bývalým spoluhráčom z Bostonu.

Zo slovenského pohľadu bolo v minulosti veľa pamätných play-off a väčšina sa udiala pomerne nedávno.

Hokejoví fanúšikovia si ešte ľahko spomenú na prehraté finále Mariána Hossu v rokoch 2008 a 2009 aj na play-off 2010, keď neuveriteľne chytal Jaroslav Halák a Hossa na tretí pokus vyhral Stanley Cup.

O rok na to Chára vyhral ako kapitán Stanley Cup s Bostonom a v roku 2014 bol Marián Gáborík najlepší strelec play-off. Zaujímavé to bolo aj vlani, keď vo finále Tampa Bay s Erikom Černákom porazila Dallas Andreja Sekeru.

Jedno aj z dnešného pohľadu mimoriadne play-off sa odohralo už v roku 1985. Takmer určite ste ho nesledovali – nielen preto, že je to dávno, ale aj preto, že sledovať NHL v komunistickom Československu nebolo možné.

Na vrchole výkonnosti boli vtedy Wayne Gretzky, Peter Šťastný a švédsky brankár Pelle Lindbergh, ktorý o pár mesiacov neskôr zomrel pri autonehode.

Terajší slovenský reprezentačný tréner Craig Ramsay odohral svojich posledných päť zápasov v NHL. Nastupoval v nich proti bratom Šťastným a bola to mimoriadne dramatická séria. Ramsay a Peter Šťastný boli na ľade pri jej kľúčovom momente.

Dočítate sa:

  • čo sa stalo Craigovi Ramsaymu v poslednom zápase v NHL;
  • ako Peter Šťastný rozhodol Bitku o Quebec;
  • ktorý typický predmet priniesol do hokeja Švéd Pelle Lindbergh;
  • že víťazný tím z tohto play-off bol zvolený za najlepší v histórii NHL.

Ramsayho vlastný gól

Craig Ramsay strávil v Buffale celú hráčsku kariéru. Nastupoval zaň od roku 1971 a v roku 1975 postúpil s tímom až do finále. Bolo to ešte v čase, keď väčšina hokejistov hrala bez

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie