Odkaz MMŠ: O výrobe kníh ešte pred vznikom kníhtlače, o časoch, v ktorých boli hrdinami pisári a výrobcovia pergamenu z kozích koží

Tento text je určený milovníkom kníh a hovorí o ich výrobe ešte pred vznikom kníhtlače (to bolo okolo roku 1440). Dovtedy boli knihy rozmnožované ručným odpisovaním a podklad tvoril pergamen. Samotný proces výroby knihy bol finančne veľmi náročný a aj dlhý.
Pergamen sa vyrábal z kože kôz a oviec, niekedy somárov. Bol to krásny a veľmi drahý materiál a čím mladšie bolo zviera, tým jemnejšia bola koža a kvalitnejší pergamen. Aj preto najdrahší pergamen pochádzal z ešte nenarodených zvierat.
Lenže na výrobu jednej knihy ich padlo mnoho. V Taliansku boli v masovej obľube kozy, taliansky pergamen teda pochádzal z ich koží. Lenže v 13. storočí ohrozil produkciu kníh Gregor II, cyperský patriarcha, ktorý odmietal mäso, a teda kôz aj kníh v Taliansku prudko ubudlo.
Začiatkom 15. storočia však už bola výroba opäť v plnom prúde a existuje množstvo zachovaných návodov, ako spracovať kožu kozy na pergamen. A aj dokumenty o obrovskej spotrebe koží na jednu knihu. Na jednu ručne odpísanú Bibliu na pergamene sa spotrebovalo 200 kôz, teda celé jedno veľké stádo.