Denník N

Rysy, vlky aj medvede v ohrození: postavili sme im do cesty diaľnice aj koľajnice a nedali možnosť úniku

Ohrozené sú rysy, medvede, vlky aj vysoká zver. Foto – TASR
Ohrozené sú rysy, medvede, vlky aj vysoká zver. Foto – TASR

Sever Slovenska je podľa odborníkov z pohľadu migrácie šeliem strašný. Veľké prekážky majú aj na juhu, no tam sú aspoň projekty na zmenu.

Na Slovensku je množstvo miest, ktoré zásadne ohrozujú život migrujúcich šeliem.

Do cesty sme im postavili diaľnice, železnice aj ploty. Experti identifikovali kritické miesta na migračných trasách v rámci medzinárodného projektu ConnectGreen v pohraničných oblastiach medzi Slovenskom, Českom a Maďarskom.

Základným problémom Slovenska je, že máme zatiaľ iba tri funkčné viadukty, teda trasy pre zvieratá na migráciu ponad cesty.

Chránené územia sa menia na izolované ostrovy

Ochrana migračných trás nie je otázkou zlepšenia životných podmienok veľkých šeliem, ale ich prežitia. Podľa organizácie na ochranu životného prostredia WWF Slovensko u nás od roku 1995 narástla dĺžka diaľnic a rýchlostných ciest štvornásobne, rozsah zastavaného územia sa zdvojnásobil a zástavba spolu s poľnohospodárskymi plochami pokrýva takmer polovicu štátu.

Aj napriek tomu, že Slovensko je „zdrojovou“ populáciou šeliem, pretože od nás putujú do Maďarska, Česka a Poľska, sú na našom území len tri funkčné migračné ekodukty. Dva v Tatrách a jeden ponad diaľnicu D2 v Moravskom Svätom Jáne. Ďalšie dva budujeme na Kysuciach a ponad R2 Tomášovce.

„Chránené územia sa menia na izolované ostrovy, medzi ktorými sa živočíchy dokážu presúvať len s ťažkosťami,“

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Peter Kalenský je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Slovensko

Teraz najčítanejšie