Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Na Blízkom východe hrozí dokonalá búrka

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

svet tento týždeň znepokojilo dianie na Blízkom východe. Izraelsko-palestínsky konflikt znovu nabral na intenzite a hrozí aj otvorená vojna.

Konflikt napriek sľubom nevyriešil ani Donald Trump, ktorý síce už nie je v Bielom dome, no jeho vplyv na Republikánsku stranu pretrváva. Naplno sa to ukázalo tento týždeň.

Vo Veľkej Británii zas hrozí politický boj, ktorý môže vystupňovať škótska snaha o nezávislosť. Viac sa dočítate vo Svetovom newsfiltri.


Ázia: Čo hrozí na Blízkom východe

Izrael a palestínske územia sa ocitli v bode, ktorý sa každú chvíľu môže zvrtnúť na totálnu vojnu.

Prvé pokusy o vyrokovanie prímeria medzi Izraelom a Hamasom, ktorý po nepokojoch v Jeruzaleme začal tento týždeň z Pásma Gazy ostreľovať izraelské mestá raketami, zlyhali.

Čo sa deje: Mestá na juhu, v centrálnom Izraeli, ale aj na jeho severe sú naďalej pod paľbou náhodne dopadajúcich striel palestínskych radikálov.

Pásmo Gazy je zase vystavené náletom izraelskej armády, ktorá ide po predstaviteľoch teroristickej organizácie Hamas – pričom však zomierajú aj civilisti vrátane detí.

Ide o najhoršie vyostrenie izraelsko-palestínskeho konfliktu od vojny v Gaze v roku 2014 a druhej intifády, palestínskeho povstania, v roku 2000.

Situáciu navyše zhoršuje bezprecedentné násilie v zmiešaných židovsko-arabských mestách v Izraeli, ktoré miestami pripomína až občiansku vojnu. Na nepokojoch sa podieľali radikáli na oboch stranách.

Chvíľu to vyzeralo, že v noci na piatok izraelská armáda podnikne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Trump

Izraelsko-palestínsky konflikt

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie