Denník N

Smrť sýrskeho chlapca spôsobil jeho otec, tvrdia utečenci z potopeného člna

Foto - AP
Foto – AP

Traja ľudia z potopenej lode tvrdia, že otec malého Ajlana patril k pašerákom ľudí a bol to on, kto loď smerujúcu do Grécka kormidloval.

Otec utopeného trojročného sýrskeho chlapčeka Ajlana, ktorý sa stal jedným zo symbolov zúfalstva utečencov, podľa účastníkov tragickej plavby na grécky ostrov Kos nehovoril o okolnostiach nešťastia pravdu.

Abdalláh Kurdí vyhlásil, že kapitán kvôli veľkým vlnám spanikáril a z lode vyskočil, preto sa sám ujal kormidla. Trojica ľudí, ktorá plavbu prežila, však podľa agentúry Reuters vypovedala, že Abdalláh patril k pašerákom ľudí a loď kormidloval od vyplávania z Turecka výhradne on sám.

Zbláznil sa, tvrdí utečenka

Iračanka Zajnab Abbásová, ktorá pri lodnom nešťastí prišla o dve deti, vyhlásila, že Kurdího utečencom predstavil sýrsky prevádzač ako kormidelníka člna. Prevádzač ešte pochybujúcu Iračanku presviedčal, aby do člna bez obáv nastúpila, lebo na trasu sa vydáva aj rodina lodivoda.

Abdalláh Kurdí však začal loď kormidlovať prirýchlo, uviedla Abbásová. „Zbláznil sa,“ vyhlásila pre denník The Sydney Morning Herald.

Abbásovej manžel Kurdího bezúspešne žiadal, aby loď spomalil. Práve vtedy sa však začala potápať. Abbásová dodala, že v lodi nebolo dosť záchranných viest.

Iracká utečenka dodala, že po tragédii Kurdí naliehal na preživších, aby tureckej polícii nepovedali, že on kormidloval loď. „Aj ja som prišiel o ženu a deti. Prosím, nehovorte to polícii,“ žiadal údajne.

Nie je to pravda, tvrdí otec

Abdalláh Kurdí tieto obvinenia odmietol. Podľa jeho verzie turecký kormidelník z lode vyskočil a ľudí v nej nechal napospas osudu.

Bezprostredne po tragédii Kurdí médiám tvrdil, že loď sa potopila, keď ľudia na nej vstali. Dodal, že svoju ženu držal za ruku, ale jeho deti sa mu vyšmykli.

„Nie je to pravda. Keby som bol prevádzač, prečo by som svoju rodinu naložil do člna s ostatnými ľuďmi? Zaplatil som prevádzačom rovnakú sumu,“ vyhlásil pre britský server MailOnline.

V rozhovore pre kurdskú televíziu Rudaw Kurdí zo smrti svojich blízkych obvinil tureckého prevádzača, ale neuviedol jeho meno.

Spanikáril, keď prišli vlny

Kurdího verziu odmietli v rozhovore pre Reuters aj ďalší cestujúci z lode: iracký manželský pár, ktorý pri nešťastí prišiel o 11-ročnú dcéru a deväťročného syna, a ďalší mladý Iračan. Ahmad Hádi Džawwád vyhlásil, že Kurdí spanikáril a pridal práve vtedy, keď čln na mori zasiahla vlna.

Džawwád uviedol, že nevie, čo Kurdího viedlo k tomu, aby po tragédii klamal. „Možno strach,“ dodal s tým, že Kurdí riadil čln od začiatku plavby. Džawwád spresnil, že pred plavbou sa kontaktoval s prevádzačom menom abú Husajn. „Abú Husajn mi povedal, že on (Kurdí) je tým, kto organizuje túto cestu,“ vyhlásil Iračan.

Džawwádovu verziu potvrdil aj 22-ročný Iračan Amír Hajdar, podľa ktorého Kurdí riadil loď. Dodal, že spočiatku si myslel, že Kurdí je Turek, lebo vôbec nerozprával, neskôr však začul, ako so svojou ženou hovorí sýrskou arabčinou.

Prípad Kurdího rodiny sa dostal do pozornosti svetovej verejnosti po tom, ako mnohé denníky a spravodajské portály zverejnili fotografie bezvládneho tela jeho trojročného syna Ajlana, ktoré v stredu 2. septembra vyplavilo more na turecké pobrežie.

Migrácia

Svet

Teraz najčítanejšie