Denník N

Na pohovore zažili výsmech a v práci nenávistné správy. LGBTI ľudia dodnes pracujú aj v netolerantnom prostredí

Dúhová stužka, ktorá je súčasťou kampane boja proti homofóbii a transfóbii. Foto - Prizma Košice
Dúhová stužka, ktorá je súčasťou kampane boja proti homofóbii a transfóbii. Foto – Prizma Košice

Saša má 28 rokov a už dva a pol roka si nevie nájsť prácu. Za ten čas rozposlala 200 životopisov. Ozvali sa jej len traja zamestnávatelia, no ani jeden ju neprijal.

Situáciu jej sťažuje aj to, že je transžena a Rómka.

„Z tých 200 žiadostí si ma zavolali len na jeden pohovor a na ňom som zažila výsmech,“ hovorí Saša. Uchádzala sa vtedy o prácu v malej predajni zmiešaného tovaru. „Ešte nemám zmenené doklady. A keď som ich na pohovore predložila, tak sa zo mňa začali smiať, že kto som a čo som a prečo sa prezentujem ako žena, keď mám mužské doklady. Smiali sa zo mňa. Bolo to strašné.“

Saša je vyučená stolárka, ale v minulosti pracovala štyri roky ako predavačka. Prácu si teda opäť hľadá najmä v obchode alebo vo výrobe, ale neúspešne. A hoci ju pri hľadaní práce podporuje aj LGBTI organizácia Prizma Košice, nedokážu jej celkom pomôcť.

Podľa Zary Kromkovej z Prizmy sa v rámci LGBTI komunity s problémami v práci najčastejšie stretávajú práve transľudia, a to najmä v obdobiach, keď si hľadajú prácu a keď prechádzajú tranzíciou. „Bežne sa im stáva, že žiadosti o zamestnanie zostávajú bez odpovede,“ hovorí Kromková.

Ak ich predsa zavolajú na pohovor

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI

Slovensko

Teraz najčítanejšie