Denník N

Košický newsfilter: Bez peňazí do elektrických pecí to majú železiarne zrátané

Foto TASR
Foto TASR

Dobrý deň,

výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia začíname pochopiteľne nie veľmi optimistickou správou z rokovania v americkom sídle U. S. Steelu. Keďže už aj slovenský minister financií hovorí, že železiarne nemajú prežitie isté, situácia je vážna.


1. Matovič priznal, že záchrana železiarní nie je istá

Igor Matovič v piatok popoludní informoval o rokovaniach v Pittsburghu s vedením U. S. Steelu. Podľa neho je nevyhnutné vymeniť dve zo súčasných vysokých pecí v Košiciach za nové, elektrické.

Znamenalo by to zníženie produkcie CO2 o 6 miliónov ton ročne, čo by bol pokles o oveľa viac ako polovicu súčasnej úrovne.

Taká investícia by si však vyžiadala zhruba 1,5 miliardy eur. U. S. Steel ju podľa ministra financií určite neurobí, ak by sa mal na nej podieľať len sám. Dôkazom má byť, že podobnú investíciu v USA práve koncern zastavil, keďže mu momentálne nedáva ekonomický zmysel.

Ak sa vlastníci U. S. Steelu so Slovenskom nedohodnú na spoločnej investícii (z našej strany by išlo o podporu z plánu obnovy alebo iných dotačných schém EÚ), podľa ministra financií výroba ocele v Košiciach bude vzhľadom na cenu emisných povoleniek postupne smerovať k zániku.

Minister Matovič viac detailov o zatiaľ neukončených rokovaniach nepovedal s vysvetlením, že je viazaný mlčanlivosťou.

V čom je problém: U. S. Steel je na východnom Slovensku najväčším zamestnávateľom. Zároveň však vypúšťa najviac emisií oxidu uhličitého – spomedzi všetkých slovenských firiem.

Predpokladá sa, že slovenská vláda ponúkla Američanom európske zdroje z plánu obnovy, ktorý nedávno schválila vláda. Na dekarbonizáciu priemyslu je v ňom pre všetky firmy dokopy 363 miliónov eur.

Preto išla s Matovičom do Pittsburghu aj poradkyňa premiéra Hegera Lívia Vašáková, jedna z kľúčových postáv prípravy slovenského plánu obnovy.

U. S. Steel chce využiť na dekarbonizáciu aj ďalšie európske podporné schémy. Američania preto budú pred veľkými investičnými rozhodnutiami potrebovať od slovenských vládnych politikov záruky, že ich investičné zámery podporia.

Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Marcela Klimeka oceliari a ďalší znečisťovatelia „financie nedostanú zadarmo, no na druhej strane to musí byť pre nich motivačné, aby sme dosiahli maximálne možné zapojenie podnikov“ do investícií do čistejších technológií. (Denník E)


2. Primátor a župan sa sporia o peniaze na hokejovú halu

Projekt novej hokejovej haly na Medickej ulici. Vizualizácia – KSK

Mesto sa naťahuje s košickou župou o výstavbe hokejovej haly na Medickej ulici. Župa chce od mesta pozemok za symbolickú cenu euro za meter štvorcový, na ktorom by s dotáciou od Slovenského zväzu ľadového hokeja postavila halu za 4,7 milióna eur.

Išlo by o halu s kapacitou 300 divákov, slúžiť by mala ako tréningová hala, ale aj na komerčné účely podobne ako ďalšie menšie košické štadióny Aréna Sršňov či Crow Aréna.

Župa navrhla, že ona by recipročne prevzala od mesta jeho rozbité cesty v extraviláne, na opravu ktorých mesto nemá peniaze.

Mestskí poslanci však teraz odmietli predaj pozemkov (4500 m2) kraju, hoci ešte vo februári tento zámer poslanci schválili.

Samotný primátor Jaroslav Polaček ako predkladateľ návrhu na prevod pozemkov teraz pred hlasovaním povedal, že ho nepovažuje za správny.

Celá diskusia o dohode medzi mestom a krajom bola plná invektív a prázdnych športových hesiel na úkor čísel, ktoré by jasne vyjadrili hodnotu toho, čo obe strany do dohody vkladajú, a nepochybný úžitok, ktorý z nej majú.

Primátor napríklad argumentoval tým, že za euro sa už nič nepredáva, hoci ešte nedávno sám ponúkal Starému Mestu euro za predaj krytej plavárne. Tvrdil, že sa obával, či sa projekt za pochodu nezmení a napokon na Medickej nebude hokejová hala, ale niečo iné. No nehovoril nič o zárukách, ktoré by toto mohli vylúčiť.

Mesto chce teraz predať pozemky za cenu podľa znaleckého posudku – teda za 750-tisíc eur. Kraj tvrdí, že sa radšej ide obzerať po inej vhodnej lokalite a obviňuje mesto, že už rok a pol mu pri realizácii tohto projektu hádže polená pod nohy.

Neochota mesta pomôcť župe s halou zrejme súvisí s tým, že ako už skôr priznal primátor, peniaze od zväzu by rád dostal do Steel Arény, presnejšie do jej tréningovej haly, ktorá je teraz mimo prevádzky.

Problém je, že dotácia od hokejového zväzu je určená na novú infraštruktúru, nie na rekonštrukciu starej. Dvojmiliónová dotácia od hokejového zväzu je časovo obmedzená, hala musí byť skolaudovaná do konca roku 2023. (Korzár)


3. Dozvuky policajného násilia v Moldave nad Bodvou

Róbert Rybár je jedným zo šiestich pôvodne poškodených obyvateľov osady v Moldave nad Bodvou, ktorí vypovedali o policajnom násilí počas razie v roku 2013, ale ich výpoveď sa obrátila proti nim, pretože ich obžalovali pre krivé obvinenie.

Obžaloby ho až teraz zbavil sudca Okresného súdu Košice I Ján Poprocký, ktorý ho vo štvrtok oslobodil po tom, ako prokurátor Matej Čintala ustúpil od obžaloby.

Viedlo ho k tomu rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu, podľa ktorého v Rybárovom prípade porušené jeho práva. Rovnako rozhodol aj o ďalšom obžalovanom – Rolandovi Dančovi, ktorého by mal slovenský súd oslobodiť v júni.

Na štvrtkové pojednávanie prišiel aj prokurátor Čintala. Hneď na úvod vysvetlil, že keď na Rybára podal obžalobu, bolo to preto, lebo to považoval za dôvodné. „Ak som podal obžalobu, nebolo to účelové, osobné ani na ničí príkaz v spojení s vládnou mocou,“ povedal prokurátor.

Za porušenie práv prisúdil Európsky súd pre ľudské práva Rybárovi odškodnenie 20-tisíc eur. Potvrdil, že tieto peniaze mu už štát vyplatil. (Denník E)


4. R2 medzi Lučencom a Košicami nie je medzi prioritami

Minister dopravy Andrej Doležal zverejnil harmonogram výstavby ciest do roku 2028. Zoraďuje projekty podľa jasných kritérií: či sú návratné, či sú pripravené a či sú na ne peniaze.

V zozname ciest, na ktorých sa čoskoro začne výstavba (2022 – 2025), je aj druhý úsek košického obchvatu R2 Šaca – Košické Olšany. A takisto druhý úsek severného obchvatu R4 Prešov. Tieto úseky sú vo vysokom štádiu prípravy, rátalo sa s nimi.

Najdôležitejší zoznam je však ten, ktorý avizuje nové výstavby, ktoré boli doteraz len v rovine sľubov. Ministerstvá dopravy a financií ho zostavili podľa najvyšších predpokladaných ekonomických prínosov.

V ňom z východu figurujú: I/66 Huncovce – Kežmarok, R4 Lipníky – Kapušany, I/66 Veľká Lomnica – Huncovce, I/18 Nižný Hrabovec – Petrovce nad Laborcom, I. etapa, I/74 Petrovce nad Laborcom – Strážske.

Drvivá väčšina úsekov na južnej rýchlostnej ceste R2 medzi Lučencom a Košicami, ktoré sú takmer pripravené na výstavbu, tu chýba. A takisto mnohé ďalšie, s ktorých výstavbou počítala Národná diaľničná spoločnosť okolo roku 2025. Tieto úseky sa majú stavať až po roku 2028. (Denník E)


5. Majetkové priznania poslancov už visia na väčšine webov samospráv

Až 41 zo sto najväčších mestských samospráv mešká viac ako rok so splnením svojej povinnosti zverejniť majetkové priznania poslancov, ukazuje prieskum Transparency International Slovensko.

Verejní funkcionári musia oznámenie o majetkových pomeroch a funkciách podať vždy ku koncu apríla. A to ešte Transparency tvrdí, že viaceré mestá to urobili až po tom, čo mailom dostali otázku, prečo nedodržiavajú zákon.

Z Košíc (mesto plus osem veľkých mestských častí) sa medzi samosprávami, ktoré neplnia povinnosť zverejniť priznania poslancov, ocitli sídliská KVP, Dargovských hrdinov a Nad jazerom.

Pýtali sme sa ich prečo:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie