Denník N

Zaočkovanosť 60 percent nemusí stačiť. Dosiahneme kolektívnu imunitu? Aká bude jeseň? Čo bude nový normál? (anketa s vedcami)

Hore: Peter Celec, Alexandra Bražinová a Richard Kollár. Dole: Peter Sabaka, Július Hodosy a Martin Smatana. Foto – N
Hore: Peter Celec, Alexandra Bražinová a Richard Kollár. Dole: Peter Sabaka, Július Hodosy a Martin Smatana. Foto – N

Aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu na Slovensku dostalo takmer 26 percent populácie, plne chránených je vyše 12 percent populácie.

Pôvodné predpoklady hovorili, že kolektívnu imunitu proti covidu dosiahneme, keď sa zaočkuje 60 až 70 percent obyvateľov.

Čo hovoria odborníci dnes, aj vzhľadom na výskyt nových variantov koronavírusu?

Kolektívna imunita znamená, že v populácii bude toľko imúnnych ľudí, aby sa nový koronavírus prestal šíriť. Keď vírus nájde neimúnneho človeka, nestačí to na to, aby sa rozšíril, lebo ostatní budú imúnni.

Kolektívna imunita chráni tých, ktorí sa proti covidu očkovať nemôžu, napríklad pre vek či zo zdravotných dôvodov.

Aspoň jednu dávku proti covidu dostalo na Slovensku do 16. mája skoro 26 percent populácie. V Európskej únii to bolo 31,5 percenta a vo svete 9,04 percenta. Zdroj – Our Word in Data

Za sedem dní od 11. mája do 17. mája sa na Slovensku v priemere denne podalo vyše 32-tisíc dávok vakcíny proti covidu (prvá a druhá dávka).

Nevieme, ako veľmi sa tempo očkovania v budúcnosti zrýchli, istý nie je ani presný počet ľudí, ktorí sa odmietnu zaočkovať. Isté je, že ak chceme plne zaočkovať okolo 70 percent populácie, pri súčasnom tempe očkovania to potrvá ešte mesiace.

Denník N sa pýtal odborníkov a odborníčok, aby o téme kolektívnej imunity povedali viac:

Koľko ľudí by sa muselo zaočkovať, aby sme na Slovensku dosiahli kolektívnu imunitu proti covidu vrátane nových variantov koronavírusu?

Koľko ľudí očakávate, že sa zaočkuje?

V prípade, že kolektívnu imunitu nedosiahneme, ako bude vyzerať tohtoročná jeseň a rok 2022? Ak kolektívnu imunitu dosiahneme, vrátime sa do normálu? 

Oslovení odborníci a odborníčky:

 • patofyziológ a molekulárny biológ Peter Celec, prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave;
 • lekár, fyziológ a patofyziológ Július Hodosy, primár ružinovského urgentu, Ústav molekulárnej biomedicíny a Fyziologický ústav Lekárskej fakulty UK v Bratislave;
 • epidemiologička Alexandra Bražinová, Ústav epidemiológie Lekárskej fakulty UK v Bratislave;
 • molekulárny imunológ a biochemik Vladimír Leksa, vedúci laboratória molekulárnej imunológie Ústavu molekulárnej biológie SAV;
 • virologička Tatiana Betáková, Virologický ústav Biomedicínskeho centra SAV;
 • aplikovaný matematik Richard Kollár, Katedra aplikovanej matematiky a štatistiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave;
 • lekár a vedec Peter Sabaka, Klinika infektológie a geografickej medicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave;
 • virológ Juraj Kopáček, vedecký riaditeľ Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV;
 • molekulárny biológ a genetik Tomáš Szemes, vedúci Centra genomiky a bioinformatiky vo Vedeckom parku UK v Bratislave;
 • zdravotný analytik Martin Smatana, bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky (IZP);
 • neuroimunológ Norbert Žilka, riaditeľ Neuroimunologického ústavu SAV a vedecký riaditeľ biotechnologickej spoločnosti Axon Neuroscience;
 • epidemiologička Zuzana Krištúfková, predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti, Slovenská zdravotnícka univerzite v Bratislave.

Peter Celec, 

lekár, patofyziológ a molekulárny biológ, prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave

Viacerí múdri ľudia tvrdia, že kolektívnu imunitu pri tomto víruse tak skoro nedosiahneme. Jednoducho preto, že prevalencia na svete je momentálne príliš vysoká, takže je vysoký aj predpoklad, že vzniknú nové varianty.

Zároveň je očkovanie príliš pomalé, minimálne z globálneho hľadiska. Napokon, vidíme to aj teraz – kým v EÚ a USA sa očkuje, v Indii sa kultivujú nové varianty. To však neznamená, že neplatí základný vzťah: čím viac zaočkovaných, tým lepšia situácia.

Čím viac zaočkovaných, tým menej mŕtvych. Ale asi nie je hranica,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Očkovanie proti koronavírusu

  Slovensko, Veda, Zdravie

  Teraz najčítanejšie