Denník N

Prečo filmové Zlaté glóbusy budúci rok nebudú a prečo za to nemôžu neomarxisti

O Zlatých glóbusoch sa veľa hovorilo, keď ich moderoval britský komik Ricky Gervais. Foto - TASR/AP
O Zlatých glóbusoch sa veľa hovorilo, keď ich moderoval britský komik Ricky Gervais. Foto – TASR/AP

Ešte pred dvoma mesiacmi platilo, že Zlaté glóbusy sú druhou najväčšou udalosťou Hollywoodu. Filmové ceny boli vplyvné, prestížne a ako predskokan Oscarov náležite cenené. To je však minulosť, budúci rok Zlaté glóbusy nebudú. Dôvod nie je pandémia. A nie je ním ani „vojna za rasovú diverzitu, ktorá zničila prestížne ceny“, ako píšu Lidovky.

Pretože sa článok českých kolegov okrem ironických komentárov, rámcovania a chýbajúceho kontextu tvári ako spravodajsky korektný text, čitateľ si zapamätá najmä tento naratív: v Hollywoode s glóbusmi nemal nikto problém, stali sa však tŕňom v oku neomarxistických bojovníkov za politickú korektnosť. Začalo im prekážať, že o cenách rozhoduje Hollywood Foreign Press Association (HFPA). Tá má len 87 členov a čo je nepochopiteľné, ani jedného Afroameričana. Na porovnanie, z nedostatku diverzity v minulosti kritizovaná Akadémia, ktorá udeľuje Oscary, má vyše 9000 členov.

Hon na HFPA podľa českého webu spustila nórska novinárka Kjesrti Flaa, na organizáciu sa sťažovala po tom, čo ju odmietli prijať za členku. O fungovanie exkluzívneho klubu sa začali zaujímať Los Angeles Times a rozbehli „vyšetrovanie“ (úvodzovky v českom texte vyjadrujú dešpekt). Pridali sa celebrity, verejnosť a aktivisti z hnutia Time’s Up.

HFPA prejavila dobrú vôľu. Sľúbila, že v priebehu jeden a pol roka zvýši počet členov o polovicu a bude dbať na zastúpenie menšín. Najala si poradcu pre rasovú diverzitu. „Aj to však bolo málo,“ komentujú Lidovky.

A text ďalej opisuje hon na Zlaté glóbusy. Organizácii nepomohlo, že sa jej šéf Philip Berk hanlivo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmy

Kultúra

Teraz najčítanejšie