Denník N

Británii sa vyplatilo rýchle očkovanie prvou dávkou, pre indický variant však upravuje stratégiu

Boris Johnson odkazuje ľuďom, aby boli opatrní aj napriek tomu, že vláda uvoľňuje opatrenia. Foto - TASR/AP
Boris Johnson odkazuje ľuďom, aby boli opatrní aj napriek tomu, že vláda uvoľňuje opatrenia. Foto – TASR/AP

Ak sa bude nový variant koronavírusu šíriť výrazne rýchlejšie ako britská mutácia, Londýn prehodnotí veľké letné uvoľňovanie.

„Je to zvláštne, no v dobrom zmysle. Veľmi mi to chýbalo,“ povedala pre BBC 38-ročná Theresa Foxová, ktorá v pondelok po roku znovu objala svoju matku. Blízky kontakt už po ďalšej fáze uvoľňovania v Anglicku nie je zakázaný.

Od tohto týždňa sa dá znovu ísť do interiérov barov a reštaurácií, otvorili sa divadlá aj sauny a uvoľnili sa aj pravidlá stretávania. Opatrenia sa uvoľnili aj v ďalších častiach Spojeného kráľovstva.

Ako však povedal premiér Boris Johnson, novú fázu uvoľňovania treba brať s veľkou dávkou opatrnosti.

Na ostrovy totiž dorazil indický variant vírusu, ktorý znepokojuje expertov. Ľuďom odporúčajú, aby boli aj naďalej opatrní a s blízkymi sa stretli radšej vonku. Vládu nákazlivejší variant prinútil, aby upravila svoju očkovaciu stratégiu.

Druhé dávky dostanú skôr

Veľká Británia začala očkovať proti covidu v decembri a všetko stavila na prvú dávku – rýchlo ju malo dostať čo najviac ľudí, a to aj za cenu, že na tú druhú budú čakať dlhšie. Interval medzi dvoma dávkami sa tak natiahol na 12 týždňov nielen pri AstraZenece, ale aj pri vakcíne od Pfizeru, ktorá sa vo zvyšku sveta bežne podáva po mesiaci.

Británia aj vďaka tomu patrí medzi štáty, ktoré očkujú najrýchlejšie. Aspoň prvú dávku doteraz dostalo 70 percent dospelých. Dve dávky má za sebou 38 percent ľudí.

Cieľom britskej stratégie bolo, aby čo najviac ľudí malo aspoň nejakú ochranu pred koronavírusom. Vedecké štúdie ukázali, že to môže zachrániť tisíce životov, keďže k vakcíne sa takto skôr dostanú aj rizikové skupiny. Nová štúdia britských vedcov navyše ukazuje, že až 96 percent ľudí si vytvorilo protilátky do mesiaca od prvej dávky Pfizeru alebo AstraZenecy.

S príchodom variantu z Indie sa však vláda rozhodla, že v tejto fáze pandémie svoju stratégiu čiastočne upraví. Pre ľudí, ktorí majú viac ako 50 rokov,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Očkovanie proti koronavírusu

Svet

Teraz najčítanejšie