Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Zoznámte sa, toto je minister financií Igor Matovič

1. Zbytočný, únavný a ťažko zrozumiteľný spor. 2. Sulík zvýšil stávky na Kolíkovú. 3. Pandémia ustupuje, Pfizer a Moderna sú už pre všetkých.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kompot.sk najlepšie slovenské značky na jednej adrese. Vlastne na dvoch. A sú to tieto tri: Laurinská 19, Bratislava, www.kompot.sk a teraz aj Bory Mall.  (inzercia)


Správy vybral a komentoval Filip Obradovič

1. Zbytočný, únavný a ťažko zrozumiteľný spor

Koalícia je teraz životaschopnejšia ako za Ivety Radičovej, vyhlásil optimisticky v rozhovore Denníka N Richard Sulík a čitateľ si musí pretierať oči. Pretože on sa díva na konflikt medzi predsedom SaS a lídrom OĽaNO, ktorému ťažko rozumieť, nekonečne unavuje a najmä je celkom zbytočný.

Keď Richard Sulík hovoril povzbudivé slová kolegom Mirovi Kernovi a Konštantínovi Čikovskému o dianí v koalícii, bol utorok poobede, a to ešte netušil, že minister financií na neho zaútočí pre spor o výrazné zvýšenie výdavkov v štátnom rozpočte.

Žiaľ, hádka pokračovala aj na druhý deň a okrem znechutenia z nej možno vyvodiť ešte jeden záver – takto to vyzerá, keď sa ministrom financií stane Igor Matovič.

O čo ide. Pripomíname, že spor sa týka 3,4 miliardy eur, o ktoré sa majú zvýšiť výdavky v rozpočte, automaticky by sa tak zvýšil deficit na 9,9 percenta HDP. S rovnakým deficitom počíta aj dokument plánu obnovy, ktorý schválila vláda za účasti ministrov SaS a ktorý sme poslali do Bruselu koncom apríla.

Čo hovorí Richard Sulík. Ministrovi hospodárstva sa nepáči, že dokument o jednotlivých položkách, ktoré sa zvyšujú, dostal do mailu v pondelok minulý týždeň a už o niekoľko dní nato sa malo o tom rokovať v parlamente bez účasti samotného ministra financií, ktorý bol v tom čase v USA na stretnutí s U. S. Steelom – čo je Sulíkova agenda.

Predseda SaS hovorí, že takto sa to nerobí, o jednotlivých položkách treba hovoriť, je normálne pýtať sa na detaily a viesť politické rokovania za zavretými dverami, ale nie to robiť narýchlo. Zároveň hovorí, že pri peniazoch, ktoré sa týkajú covidu, nemajú žiadny problém, rozumie potrebe výdavky zvyšovať, ale nesúhlasia so sumou 3,4 miliardy eur.

Ohradzuje sa aj voči útokom na svoju rodinu a vyhlásil, že je chybou, že je Igor Matovič ministrom financií.

Čo hovorí Igor Matovič. Líder OĽaNO argumentuje zákonmi a opatreniami, ktoré už schválila vláda na pomoc firmám aj občanom a na ktoré sú peniaze naviazané. Vraví, že SaS sa dostala do pasce, lebo sami dobre vedia, že tie peniaze budú musieť byť schválené a vyplatené.

Podľa neho predseda SaS je akože koaličný partner, téme nerozumie, na viacerých rokovaniach chýbal, preto len vytĺka politické body, nemôže si pomôcť a tak ako rozbil Matovičovu vládu, sa pokúša rozbiť aj vládu Eduarda Hegera.

Kto má pravdu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hegerova vláda

Igor Matovič

Koronavírus

Mária Kolíková

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Očkovanie proti koronavírusu

Richard Sulík

Komentáre

Teraz najčítanejšie