Denník N

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ: O filozofických argumentoch, prečo je lepšie nežiť ako žiť

Prázdny New York v inak rušné pondelkové ráno. Foto - TASR/AP
Prázdny New York v inak rušné pondelkové ráno. Foto – TASR/AP

Je málo provokatívnejších myšlienok ako tá, že nežiť je lepšie ako žiť. Filozof David Benatar, autor knihy Better Never to Have Been: The Harm of Coming Into Existence (vyšla po česky pod titulom Nebýt či být: O utrpení, které přináší příchod na tento svět), je dnes najpopulárnejší „antinatalista“ a je známy tým, že si úzkostlivo stráži súkromný život a neposkytuje rozhovory. Reportérovi časopisu The New Yorker sa však pred niekoľkými rokmi podarilo s ním hovoriť a z ich stretnutia vzišiel zaujímavý Benatarov profil.

Filozof žije v Juhoafrickej republike, v Kapskom Meste prednáša na miestnej univerzite, vedie okrem toho aj Bioetické centrum, ktoré založil jeho otec. Jedným z pôvabných paradoxov Benatarovho postoja je to, že svoju knihu venoval v záhlaví svojim rodičom, „napriek tomu, že ma priviedli na svet“.

Benatar neprezradí, či priviedol na svet vlastné deti. „Ľudia sa ma to pýtajú,“ povedal reportérovi, „ale ja vždy odpovedám, že to nie je podstatné. Keby som ich mal, bol by som pokrytec, ale moje argumenty by stále platili.“

Aké sú teda jeho argumenty?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka vyberá zaujímavé texty zo svetových médií.

Komentáre

Teraz najčítanejšie