Denník N

Na tréningu radšej po anglicky. Flámi a Valóni vyťahujú belgické vlajky len cez futbal a cyklistiku

Grafika N - Soňa Ševčíková
Grafika N – Soňa Ševčíková

[Pre sériu článkov Slafkovského začiatky v NHL vycestoval reportér Denníka N Štefan Bugan na mesiac do Kanady. Na tomto odkaze nájdete všetky články série a aktivujete odoberanie témy, e-mailom vás upozorníme zakaždým, keď vyjde nový článok priamo zo zámoria.]

Cesta vlakom zo starodávneho flámskeho mesta Bruggy na severozápade Belgicka do metropoly Valónska s názvom Namur trvá niečo vyše dvoch hodín.

Približne do polovice cesty, teda do príjazdu do Bruselu, sa vám sprievodca a mechanický hlas z reproduktorov vo vozni prihovárajú po flámsky, čo je miestny dialekt holandčiny.

No len čo sa vlak vypraví z Bruselu, flámčiny viac niet. Nahrádza ju francúzština, ktorá vás sprevádza až do cieľa. Všadeprítomné roviny rýchlo prerastajú do kopcov a pahorkov a vy máte pocit, že ste sa ocitli v inej krajine.

Bruggy a Namur v skutočnosti oddeľuje menej ako 180 kilometrov a obidve sú súčasťou Belgického kráľovstva. V praxi však akoby existovali v dvoch úplne rozdielnych svetoch.

Tie podľa miestnych dokáže na niekoľko ojedinelých chvíľ prepojiť jediná vec – belgická futbalová reprezentácia.

„Keď sa Červení diabli, ako sa národný tím prezýva, vrátili domov po semifinále na MS 1986 v Mexiku či v roku 2014 z Brazílie,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

Futbalové Euro

Zápasy Slovenska na ME vo futbale:

  • pondelok 14. jún: vs. Poľsko 2:1;
  • piatok 18. jún: vs. Švédsko 0:1;
  • streda 23. jún: vs. Španielsko 0:5.

Politika a európsky futbal

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie