Denník N

Trinásť nových tipov, čo pozerať na Netflixe, HBO a v ďalších online službách koncom mája

Kyslík. Foto - Netflix
Kyslík. Foto – Netflix

Kyslík (Netflix)

Alexandre Aja začínal s hororom Hory majú oči, potom zablúdil k trojrozmerným Piraniam a teraz pre Netflix nakrútil sci-fi, ktoré je také komorné, že nič komornejšie byť ani nemôže.

Žena sa prebudí v kryokomore. Nič si nepamätá, nevie nič o sebe, dochádza jej kyslík. Uzavretá v tesnom priestore musí rýchlo zistiť, kto vlastne je, kto ju sem zatvoril a ako sa dostať von. Jediným spoločníkom ženy je asistujúci počítačový program, ktorý jej nepomáha tak, ako by chcela, medovým hlasom jej ponúka najmä možnosť bezbolestnej eutanázie.

Viac nemôžeme prezrádzať, francúzsky režisér vyťažil z minimalistického prostredia maximum, zručne dávkuje napätie, ale na sci-fi prvej ligy je v tom priveľa motívov a ešte nie originálnych. Výsledný dojem závisí od toho, či viete uhádnuť, kam to celé smeruje…

Žena v okne (Netflix)

Ďalší psychotriler s detektívnymi prvkami a herečkou Amy Adams ako ženskou hrdinkou, je o žene, ktorá trpí traumou, pokročilým alkoholizmom a ešte ďalšou vážnou psychiatrickou diagnózou, takže nikto z jej okolia zákonite neverí tomu, že odhalila zločin.

Rovnomenná predloha spisovateľa A. J. Finna sa stala bestsellerom, z filmu však nie je úplne jasné prečo. Amy Adams robí, čo sa dá, kamera v starožitnom manhattanskom byte čaruje so svetlom a tieňom. Neošúchaným motívom je psychologička, ktorá má sama veľa psychických problémov, najmä trpí agorafóbiou, čiže má strach vyjsť von zo svojho bytu, čo pridáva príbehu pandemické momentum. Ale stále platí, že ako celok to výnimočné nie je.

Ak chcete vidieť, čo výnimočné sa dá vyčarovať v pôdoryse jedného bytu s nespoľahlivým rozprávačom, počkajte si na film The Father s oscarovým Anthony Hopkinsom. Do kín príde v júli.

Army of the Dead (Netflix)

Zack Snyder zbožňuje klasické zombie filmy Georga Romera. Napokon nie náhodou začínal kariéru filmom Úsvit mŕtvych, ktorý bol o zombíkoch. Novinka o dobrodruhoch, ktorí sa musia prebiť k trezoru s peniazmi v kasíne uprostred mŕtvolami zamoreného Las Vegas, by mu mohla napraviť povesť po štvorhodinovom režisérskom zostrihu hrdinského opusu Liga spravodlivosti, ktorý sa mu naposledy až tak veľmi nepodaril. Armáda mŕtvych je na Netflixe od piatka a prvé recenzie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Tipy na filmy a seriály

Kultúra

Teraz najčítanejšie