Denník N

Za plotom

FOTO - TASR/AP
FOTO – TASR/AP

Slovensko, ktoré som spoznala, je Slovensko plné ľudí, ktorí mu chcú pomôcť.

Stojí chlapček s oteckom v osemdesiatych rokoch na hraniciach pri plote s ostnatým drôtom a pýta sa: „Tatko, a kto je za tým plotom?“ „My, chlapček, my.“ To je pre mňa hlavný odkaz novembra 1989. Nie sme za plotom, iba ak za takým, ktorý si vytvoríme sami – Michal Kaščák v Denníku N v novembri 2014.

V roku 2005 som prišla z Holandska do Bratislavy. Keď som sa na ulici niekoho po anglicky opýtala na cestu k autobusovej stanici, väčšinou ľudia otočili hlavu s takmer nepočuteľným “neviem”. Alebo sa mi často stalo, že teta v obchode sa ako predprogramovaná mračila a krútila hlavou, keď som sa niečo spýtala. Najprv som si myslela, že asi naozaj nevedia, nemajú, ale neskôr som pochopila, že ide o niečo iné.

Keď som rukami-nohami a niekoľkými slovenskými slovami niekoho dokázala presvedčiť, že naozaj potrebujem pomoc, vtedy som zistila, že sme vždy našli spôsob komunikácie, a samozrejme vedeli, kde je autobusová stanica, alebo kde sú rožky. Časom som pochopila, že to nebola zloba, nebola to neochota pomôcť. Bol to nedostatok sebavedomia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie