Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Slovenská polícia sa hryzie do vlastného chvosta

1. Ďalší policajný exšéf v šlamastike. 2. Splnil sa sen konšpirátorov. 3. Mičovského ďalšie zlyhanie.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Majte svoje energie pod kontrolou a vybavte všetko online na sse.sk/ezona


Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Ďalší policajný exšéf v šlamastike

Proces očisty je už ako postmoderný román s neľudským množstvom vnútorných odkazov, prepojení, zvratov a komplikácií, z ktorých čitateľ nadobúda pocit, že sa s ním autor iba pohráva. Príbeh obvinenia exriaditeľa NAKA Branislava Zuriana je najnovšou divnou zápletkou.

Kto je Zurian? Zurian sa stal riaditeľom NAKA ešte v čase, keď bol policajným prezidentom Milan Lučanský. Zostal šéfom aj po Lučanského obvinení a následnej samovražde a zostal Lučanskému verný. „Do poslednej chvíle som veril, že Milan dvoma vetami vysvetlí, že ide o hlúposti,“ povedal v marci v rozhovore s Monikou Tódovou. Potvrdil vtedy aj to, že je styčným dôstojníkom medzi SIS a políciou a že v tejto funkcii komunikoval aj s vtedajším námestníkom SIS Borisom Beňom. Beňu zadržali v decembri minulého roka v rámci akcie Judáš, ale teraz je už na slobode, lebo začal spolupracovať s políciou.

Čo hovorí Beňa? Beňa už vo februári vypovedal o tom, že mu Zurian prezradil, že Ľudovíta Makóa vyšetruje NAKA. Beňa túto informáciu postúpil Makóovi. Makó bol pôvodne šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy, odkiaľ prestúpil do SIS. Zadržali ho v septembri minulého roka a odvtedy vypovedá o najrôznejších kauzách, za čo ho prokuratúra už v novembri prepustila.

Čo mohol Zurian vedieť? Prečo by bol problém, ak by vedúci elitných policajtov hovoril s funkcionárom SIS o tom, že NAKA rieši Makóa?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Branislav Zurian

Hegerova vláda

Ján Mičovský

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Zuzana Čaputová

Komentáre

Teraz najčítanejšie