Vlastný gól oslavoval so zdvihnutými rukami. Najslávnejší moment Japoncov naštartoval ich hokejový úpadok

Nová časť rubriky Porazení. Byť fanúšikom úspešných je ľahké, toto sú prehry, z ktorých vás porazí.

Dobrý deň,

pri príležitosti práve začínajúcich MS v hokeji v Lotyšsku je dnešné vydanie Porazených venované jednému z najpamätnejších okamihov histórie hokejových šampionátov.

Gól Japonca Nobuhira Sugawaru je nezabudnuteľný nie pre svoju krásu či eleganciu, ale preto, lebo si ho skúsený obranca strelil do vlastnej brány a rozhodol ním zápas, ktorým Japonsko začalo svoj hokejový úpadok.

V dnešnej časti rubriky „Porazení“ sa dočítate:

• ako Sugawara strelil svoj slávny vlastný gól;
  • čo to znamenalo pre ďalšie pôsobenie Japoncov na MS;
  • ako je na tom japonský hokej dnes či
  • prečo sme Prehru týždňa pripísali basketbalovému tímu Oklahoma Thunder, ktorý vyhral dva zo svojich posledných 25 zápasov v tejto sezóne NBA.

Rubriku Porazení vám prinášame každý piatok a môžete sa prihlásiť aj na jej odber vo forme newslettra.

Hokejové harakiri

27. apríla 2004 hrali v C skupine hokejového šampionátu v Česku zápas o záchranu dve najslabšie mužstvá skupiny – Dánsko a Japonsko.

V stretnutí išlo o veľa. Víťaz by si zabezpečil účasť na ďalších MS, kým porazený tím by s istotou smeroval do neželaných bojov o záchranu.

„Triasli sme sa od nervozity. Hrali sme asi najhoršie za posledné roky,“ spomínal podľa portálu Watson vtedajší kapitán Dánov Morten Green.

Zápas bol dynamický a napínavý. Na začiatku tretej tretiny bolo skóre vyrovnané 3:3, hoci Japonci predtým dvakrát viedli.

V 44. minúte sa dánsky útočník Bo Nordby-Andersen z pravej strany tlačí s pukom k japonskej bráne a cez brankára Yutaku Fukufudžiho ho po ľade posiela k stredu brány.

Puk sa kĺže tesne pred bránkovou čiarou. Tam však nie je nikto okrem obrancu Nobuhira Sugawaru.

Ten je vo svojich 30 rokoch a po úspechoch na šampionátoch nižšej úrovne považovaný za jedného z najspoľahlivejších japonských hráčov.